KRYEFAQJA » 2016 » Shkurt

Arkiva Mujore: Shkurt 2016

Zyrtari i BE: Shqipëria nuk ka kushte për të pritur refugjatët që vijnë nga vendet e luftës

Zyrtari i BE: Shqipëria nuk ka kushte për të pritur refugjatët që vijnë nga vendet e luftës

Shqipëria nuk ka kushte për të pritur refugjatët që vijnë nga vendet e luftës, kryesisht Siria dhe Iraku. Deklarata është bërë nga përfaqësuesi i Komitetit Ekonomik Social në BE, Ionuit Sibian, gjatë një aktiviteti të zhvilluar në Shkodër. “Unë mendojë që askush nuk pret nga vendet e Ballkanit Perëndimor që …

Më shumë

Peza zgjidh ngërçin e RTSH, Rama tek “Shih Programin”

Peza zgjidh ngërçin e RTSH, Rama tek "Shih Programin"

Komisioni i Medias në parlamentin shqiptar ka miratuar të hënën disa ndryshimeve në ligjin “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë”, ndryshime të cilat synojnë të zgjidhin ngërçin dhe t’i hapin rrugë, zgjedhjes së drejtorit të ri të RTSH, media e vetme publike në Shqipëri. Nisma është propozuar nga deputeti …

Më shumë

Protagonistët e “Shok”: “Mbarë bota foli për Kosovën dhe historitë e Kosovës”

Protagonistët e "Shok": "Mbarë bota foli për Kosovën dhe historitë e Kosovës"

Filmi “Shok”, një bashkëprodhim kosovaro – britanik, me regji dhe skenar të Jamie Donoughue, nuk ka arritur të shpallet fitues i çmimit prestigjioz Oscar, në kategorinë e filmit më të mirë të shkurtër, “Live Action Short Film”. Protagonistët kryesorë të filmit mes dëshpërimit dhe krenarisë, premtojnë se me një bashkëpunim …

Më shumë

Shqipëria dhe FAO marrëveshje për të luftuar peshkimin e paligjshëm

Shqipëria dhe FAO,  (Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara) kanë nënshkruar të hënën në Tiranë një marrëveshje  për të luftuar peshkimin e paligjshëm. Më hollësisht marrëveshja e FAO-s “Port State Measures (PSMA)” është të parandalojë, zbulojë dhe eliminojë peshkimin ilegal duke mos lejuar anijet e peshkimit të …

Më shumë

Në Zvicer votohet nisma për dëbimin automatik të personave të huaj që kryejnë krime në këtë vend

Votuesit në Zvicer u thirrën sot të votojnë për nismën kundërthënëse të kërkuar nga Partia Popullore Zvicerane e krahut të djathtë, për dëbimin automatik të personave të huaj që kryejnë krime në këtë vend. Referendumi u mbajt pas përpjekjeve gjatë viteve të fundit për ashpërsimin e masave kundër personave të …

Më shumë

Tri ditë zie për viktimat e tragjedisë së minieres së qymyrit Servernaja në Lindjen e Largët Ruse

Autoritetet ruse lajmëruan se ndërprenë kërkimet për minatorët e shpallur si të zhdukur në minierën e qymyrit Servernaja në Lindjen e Largët Ruse ministria e gjendjeve të emergjencës deklaroi se nuk ka me shpresa që ndonjë prej 26 minatorëve të zhdukur nën gërmadhat e shpërthimit të jete ende gjallë. Shpërthimi …

Më shumë