KRYEFAQJA » 2016 » Janar (Faqe 3)

Arkiva Mujore: Janar 2016

Zbulohet planeti i nëntë?

Zbulohet planeti i nëntë?

Një planet i madh që deri tani ishte i panjohur, i mbuluar nga errësira dhe shumë larg Diellit për ta përcjellur dritën, dhe i emëruar përkohësisht Planeti Nëntë, mund të jetë zbuluar në kufinjtë e sistemit diellor. Këtë e kanë njoftuar shkencëtarët amerikanë të Universitetit CalTech, të cilët kanë publikuar …

Më shumë

IKMT nis operacionin

IKMT nis operacionin

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT) ka nisur të mërkurë një aksion masiv për prishjen e ndërtimeve pa leje në të dy anët e autostradës nga Durrësi në Vlorë. Sipas IKMT-së janë planifikuar të prishen 300 objekte. Ato janë të madhësive të ndryshme dhe vlerësohen se paraqesin rrezikshmëri të …

Më shumë

Parlamenti danez miraton ligjin për konfiskimin e pasurisë së azilkërkuesve

Parlamenti danez miraton ligjin për konfiskimin e pasurisë së azilkërkuesve

Parlamenti danez miratoi sot ligj kundërthënës për t’u konfiskuar pasurinë azilkërkuesve, si mjet për të paguar për qëndrimin e tyre. Autoritetet daneze ngulin këmbë se kjo politikë i sjell emigrantët në një nivel me danezët e papunë, të cilët duhet të shesin pasurinë për te jetuar. Ligjvënësit po ashtu miratuan planet për …

Më shumë