KRYEFAQJA » 2016 » Janar (Faqe 25)

Arkiva Mujore: Janar 2016

Delaui: Qeveria ka shumicën në kuvend dhe ka të drejtë të vendosë rreth politikave të vendit!

Prishtinë, diplomatët: Dhuna politike kërcënon demokracinë!

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delaui, në një intervistë për të përditshmen kosovare Zeri, është shprehur se asociacioni i komunave me shumicë serbe është në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Ambasadori sqaroi se Gjykata i ka dhënë Qeverisë udhëzime specifike se si mund të hartohet statuti i …

Më shumë

Shi dhe dëborë në të gjithë Shqipërinë

Rikthehet dëbora dhe i ftohti

Rreshje shiu dhe dëbore kanë përfshirë gjithë territorin e Shqipërisë, njoftuan të dielën shërbimet meteorologjike. Ato janë shoqëruar edhe me ulje te ndjeshme temperaturash, veanërisht në zonën veriore, verilindore, lindje dhe juglindje. Policia u ka kërkuar drejtuesve të automjeteve që të bëjnë kujdes pasi si pasojë e ngricave dhe rreshjeve …

Më shumë

Kadare nderohet në 80 vjetor me Urdhërin “Komandant i Legjionit të Nderit”

Kadare nderohet në 80 vjetor me Urdhërin “Komandant i Legjionit të Nderit”

Viti i Ri 2016, ndoshta për për koincidencë nisi me një lajm mjaftë të mirë për shqiptarët. Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, disa herë kandidat për çmimin “Nobel” në letërsi, është dekoruar nga autoritetet franceze me dekoratën më të lartë në Francë “Komandant i Legjionit të Nderit”. Lajmi është …

Më shumë

Shqipëria feston ndërrimin e viteve

Shqipëria feston ndërrimin e viteve

Shqiptarët ju bashkuan më 31 dhjetor festës mbarëbotërore të ndërrimit të viteve. Shumica preferuan ta kalonin si zakonisht pranë vatrave familjare, por jo pak kishin rezervuar në lokalet e shumta që ofruan ngrohtësinë e kësaj ngjarje të vecante. Qendrat e qyteteve shqiptare ishin kthyer ndërkohë në ambiente feste, ku shumica …

Më shumë