KRYEFAQJA » 2016 » Janar (Faqe 19)

Arkiva Mujore: Janar 2016

Qeveria Rama miraton projekt-ligjin për krijimin e regjistrit të emigrantëve

Qeveria Rama miraton projekt-ligjin për krijimin e regjistrit të emigrantëve

Qeveria Shqiptare miratoi të hënën projekt-ligjin për krijimin e regjistrit të emigrantëve. Lajmi u bë i ditur nga dy prej ministrave kryesore të qeverisë Rama, ministri i brendshëm Saimir Tahiri dhe ministri i jashtëm Ditmir Bushati. Zoti Tahiri tha me këtë rast se projekt-ligji “Ka një rëndësi thelbësore, pasi i …

Më shumë

Reforma në drejtësi, Basha akuzon Ramën se po e pengon

PD drejt konsensusit për miratimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit

Kryetari i Partisë Demokratike të opozitës Lulzim Basha, akuzoi të hënën kryeministrin Edi Rama si penguesin e reformës në drejtësi me qëllim mbajtjen nën kontrollin politik të këtij sistemi. “Rekomandimet e Komisionit të Venecias janë udhërrëfyesi i vetëm për reformën në drejtësi, por kjo bie ndesh me përpjekjet dhe synimet …

Më shumë

Prezantohet moratoriumi: Ndalohet prerja e pyjeve për 10 vjet

Prezantohet moratoriumi: Ndalohet prerja e pyjeve për 10 vjet

Qeveria shqiptare ka prezantuar të hënën moratoriumin që ndalon shfrytëzimin e pyjeve për 10 vjet, në një tentativë për të rimëkëmbur këtë pasuri të degraduar keqasi gjatë 25 vjetëve. “Shkatërrimi i pyjeve, shtretërve të lumenjve, shkatërrimi i gjithë infrastrukturës mbrojtëse, argjinaturave e kanaleve kulluese na ka sjellë vit pas vitit …

Më shumë

Bujqësi, Qeveria dhe BERZH marrëveshje kreditimi 15 milionë euro

Bujqësi, rriten burimet e financimit

Qeveria shqiptare  dhe BERZH, firmosën një marrëveshje kreditimi në fushën e bujqësisë. Sipas ministrit të bujqësisë Edmond Panariti, sipas kësaj marrëveshjeje do të aktivizohen bankat e nivelit të dytë, ku garantë do të jenë qeveria shqiptare dhe BERZH. “Krijimi i një fondi të garancisë që do të jetë zanafilla e …

Më shumë