KRYEFAQJA » 2016 » Janar (Faqe 12)

Arkiva Mujore: Janar 2016

Pesë ushtarakë kanë humbur jetën dhe dy te plagosur nga një ortek në Alpet Franceze

Të paktën pesë ushtarake kanë humbur jetën dhe dy të tjerë janë plagosur nga një ortek në Alpet Franceze. Sipas mediave franceze, ngjarja ndodhi pranë Valfreju, pak kilometra larg nga kufiri me Italinë, ku rreth 51 ushtarake, të cilët ndodheshin për të marrë pjesë në një trajnim stërvitor, po bënin …

Më shumë

Maqedonia drejt zgjdhjeve të parakohshme më 24 prill

Pavarësisht deklaratave të opozitës se Maqedonia nuk është akoma gati për zgjedhje demokratike, partitë qeverisëse njëzëri filluan t’i hapin rrugë zgjedhjeve të parakohshme. Mazhoranca qeverisesë në parliamentin maqedonas, në një seancë të jashtëzakonshme të hënën, miratoi dorëheqjen e kryeministrit Nikola Gruevski. Deputetët maqedonas gjithashtu votuan shpërbërjen e parlamentit në muajin …

Më shumë

Parlamenti nis punimet me debate

Parlamenti nis punimet me debate

Parlamenti shqiptar çeli pasditen e së hënës punimet e sesionit të VI-të parlamentar të legjislaturës së VIII-të, sfida kryesore e të cilit pritet të jetë reforma në drejtësi. Kryetari i parlamentit Ilir Meta, tha se kjo reformë duhet të jetë transparente dhe gjithperfshirëse. Realizimi i saj do të përmbushte dhe …

Më shumë

Xhelalabad: 13 të vrarë te shtëpia e një politikanit gjatë një feste familjare

xhelalabad 13 te vrare ne nje sulm tek shtepia politikanit gjate nje feste familjare

Të paktën 13 persona u vranë dhe 14 të tjerë u plagosën në Pakistan nga një sulm vetëvrasës kundër shtëpisë së një politikani lokal në qytetin lindor, Xhelalabad. Sulmuesi e aktivizoi eksplozivin në shtëpinë e politikanit ku ishin mbledhur shumë njerëz për te festuar lirimin e vëllait të tij nga talebanët. …

Më shumë