KRYEFAQJA » 2016 » Janar

Arkiva Mujore: Janar 2016

Ndalohet Ksera, ish ministri i PD

Ndalohet Ksera, ish ministri i PD

Ish ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta në qeverinë e PD, Spiro Ksera është ndaluar të premten në mbrëmje nga policia, bënë të ditur burime të ndryshme informacioni. Ish ministri është ndaluar në Gjirokastër me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, gjatë një aktiviteti. Ndaj tij rëndon akuza …

Më shumë

“Unaza e Jugut të Shqipërisë” realiteti më i ri në sektorin e energjisë

“Unaza e Jugut të Shqipërisë” realiteti më i ri në sektorin e energjisë

Shqipëria ka përmbyllur me sukses të plotë, projektin e zgjerimit të rrjetin 110 kV të Jugut të Shqipërisë, duke përmirësuar rrënjësisht furnizimin me energji elektrike të zonave turistike të Rivierës shqiptare. Projekti, me një shtrirje mjaft të gjerë, i cili përfshin pjesën perëndimore dhe atë lindore të jugut të Shqipërisë, …

Më shumë

Miratohet përbërja e komisionit për reformën zgjedhore.

Zgjedhjet parlamentare, lista të hapura apo të mbyllura?

Ashtu siç pritej, kuvendi miratoi në seancën e të enjtes përbërjen e komisionit të posaçëm parlamentar të reformës zgjedhore. Bashkëkryetar të komisionit do të jenë socialisti Bashkim Fino dhe demokrati Oerd Bylykbashi. Në përbërje të komsionit do të jenë deputetët socialistë Vasilika Hysi e Ulsi Manja, deputet e PD-së Eduard …

Më shumë

PE rezolutë për Kosovën

PE rezolutë për Kosovën

Parlamenti Evropian miratoi një projekt-rezulotë për Kosovën, ku përshëndetet nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit dhe një varg marrëveshjesh për normalizimin e marrdhënieve me Serbinë. Rezoluta kërkon më tepër përpjekje në luftë kundër korruspionit ndërsa u bën thirrje 5 vendeve që nuk e kanë njohur Kosovën, ta hedhin këtë hap. …

Më shumë