KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 60)

Arkiva Vjetore: 2015

BE dhe Kosova nënshkruajnë nesër MSA

BE dhe Kosova nënshkruajnë nesër MSA

27 tetori i këtij viti, pritet të jetë një tjetër datë e shënuar dhe historike për Kosovën. Në Strasburg pritet të nënshkruhet   Marrëveshjen për Stabilizim-Asociimin midis saj dhe Bashkimit Evropian. Firmat përkatëse do të hidhen nga Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogerini dhe Komisioneri për …

Më shumë

Poloni: Partia “Ligj dhe Drejtësi” u shpall fituese në zgjedhjet parlamentare

Reforma në drejtësi, ndërkombëtarët sheshojnë mosmarrëveshjet PS-PD

Partia opozitare euroskeptike polake “Ligj dhe Drejtësi” u shpall fituese në zgjedhjet parlamentare dhe do të ketë shumicën absolute në Sejm, Dhomen e ulet të Parlamentit. Kjo parti merr 242 vende nga 460 sa ka parlamenti polak. Fitorja e saj shënon fundin e qeverisjes 8 vjecare të Platformës qytetare djathtiste. Udhehehqesi i …

Më shumë

Putin pret Asadin në Moskë

Putin pret Asadin në Moskë

Kremlini lajmëroi se presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, vizitoi Moskën ku u takua dhe bisedoi me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Dy krerët e shteteve diskutuan për fushatën e përbashkët ushtarake kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri, sipas lajmërimit të Kremlimit zyrar. Në qëndër të bisedimeve ishte lufta kundër …

Më shumë

Trampi habit përsëri

Trampi ndryshon rregulloret e mjedisit

Bota do të ishte vend më i mirë, nëse diktatorët si Sadam Hyseini i Irakut dhe Moamar Gadafi i Libisë do të ishin ende në pushtet, tha të dielën kandidati republikan për president Donald Tramp. Duke e quajtur Irakun “Harvardi i terrorizmit”, zoti Tramp tha në një intervistë të transmetuar …

Më shumë

AP: “Kur do të ketë Shqipëria një minimum jetik të deklaruar?”

AP:“Kur do të ketë Shqipëria një minimum jetik të deklaruar”

Avokati i Popullit Igli Totozani i ka kërkuar qeverisë shqiptare të llogarisi, publikojë dhe zbatojë minimumin jetik në Shqipëri. Kërkesën e tij ai e bëri publike gjatë dëgjesës “Kur do të ketë Shqipëria një minimum jetik të deklaruar” organizuar me mbështetjen e OSBE-së dhe Mbretërisë së Danimarkës. “Minimumi jetik, nuk …

Më shumë