KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 6)

Arkiva Vjetore: 2015

Qeveria e Kosovës ka pezulluar veprimet në lidhje me marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë

Qeveria e Kosovës, përmes një njoftimi për shtyp, ka sqaruar se nuk ka ndërmarrë asnjë veprim në lidhje me Marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë, që nga 30 tetori 2015, datë kur kjo marrëveshje i është dorëzuar për shqyrtim Gjykatës Kushtetuese nga ana e Presidentes së …

Më shumë

Komisioneri i lartë i OKB-se për refugjatët Antonio Guterres apelon që të ndalohet konflikti në Siri

Komisioneri i lartë i OKB-se për refugjatët Antonio Guterres, ka bërë sot thirrje për një marreveshje të re financimesh mes komunitetit ndërkombëtar dhe fqinjëve të Sirisë, në mënyrë që këto vende t’u ofrojnë refugjatëve siriane kushte normale jetese. Guterres, gjithashtu ka apeluar që te ndalohet konflikti në Siri, pasi e …

Më shumë

“Rruga e Kombit”, dështon dhënia e mirëmbajtjes me koncesion

v

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës njoftoi se ka anuluar dhënien me koncesion për mirëmbajtjen e “Rrugës së Kombit”, arterja kryesore që lidh Shqipërinë me Kosovën. Në një deklaratë për mediat njoftohet se Komisioni i Ofertave refuzoi ofertat e dy kompanive, një kineze dhe një turke, pasi sipas tij bien ndesh …

Më shumë

Lu : Të pasurit e të fortët blejnë drejtësinë, ndërsa të varfërit janë viktimat!

Lu : Të pasurit e të fortët blejnë drejtësinë, ndërsa të varfërit janë viktimat!

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu, vazhdon të jetë në vijën e parë të luftës kundër korrupsionit në Shqipëri. Në një tryezë të organizuar për të drejtat e grave dhe reformën në drejtësi, zoti Lu ashtu si dhe më parë ishte i drejtëpërdrejtë. “Në një sistem të korruptuar, viktimat janë …

Më shumë

Presidenti Rus Putin theksoi qëndrimin e tij pro marrëdhenieve diplomatike mes Kremlinit dhe shteteve të kontinentit të vjetër

Rusia është e gatshme të bashkëpunojë me Evropën” keshtu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin, i cili duket se po kërkon të përmirësojë marrëdhëniet diplomatike mes Kremlinit dhe shteteve të kontinentit të vjetër, të cilat pësuan krisje pas konfliktit të Ukrainës. Sipas mendimit tim, interesi i shteteve të Evropës është të …

Më shumë

Veliaj: Buxheti i ri bashkiak synon rritjen e të ardhurave dhe shlyerjen e borxheve

Veliaj: Buxheti i ri bashkiak synon rritjen e të ardhurave dhe shlyerjen e borxheve

Bashkia e Tiranës po synon të përmirësojë mbledhjen e të ardhurave në buxhet si dhe të shlyejë borxhet e prapambetura. Gjatë mbledhjes së Këshillit Ekonomik të Bashkisë, kreu i bashkisë Erion Veliaj ka prezantuar 11 taksa të përfshira në paketën fiskale të vitit 2016. Ai tha se paketa ndihmon biznesin …

Më shumë