KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 50)

Arkiva Vjetore: 2015

Dosjet elektronike të punonjësve, një nga prioritetet për të hapur negociatat e Shqipërisë me BE

Dosjet elektronike të punonjësve, një nga prioritetet për të hapur negociatat e Shqipërisë me BE

Departamenti i Administratës Publike po punon që të gjitha institucionet publike tashmë do të kenë dosjen elektronike të punonjësve dhe regjistrin qendror të personelit. Ministrja e Inovacionit dhe Administratës Publike, Milena Harito, gjatë një aktiviteti me përfaqësues të BE, ambasadës franceze dhe italiane në Tiranë, tha se ky projekt është …

Më shumë

Rama: Biznesi i vogël nuk do të paguajë; Basha: Rama ka dështuar!

Bisnesi i vogël i trembet aplikimit të tvsh 20 përqind

Dy muaj pas fillimit të një operacioni kombëtar kundër informalitetit, kryeministri socialist Edi Rama ka dhënë një lajm befasues. Në aktivitetin “Beteja kundër informalitetit” mbajtur të shtunën në Tiranë me administratën tatimore dhe bizneset, zoti Rama tha se “…të gjithë ata që janë bzines i vogël me qarkullim deri në …

Më shumë

Bushati në Argjentinë

Bushati në Argjentinë

Ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Argjentinë, vizita e parë e këtij niveli pas 15 vitesh. “Bashkëpunimit të mirë mes dy vendeve të evidentuara në organizatat ndërkombëtare duhet të reflektohet dhe në fusha të tjera dhe sidomos në bashkëpunimin ekonomiko-tregëtar. Mes dy vendve ka një …

Më shumë

Lirohen studentët që hodhën vezë ndaj Ramës, por ata thonë se protesta do të vazhdojë

Lirohen studentët që hodhën vezë ndaj Ramës, por ata thonë se protesta do të vazhdojë

Tetë studentët që u ndaluan nga policia mesditën e së hënës pasi hodhën vezë në drejtim të kryeministrit Edi Rama, u liruan pas afro 8 orësh izolimi në rajonin  e policisë. Ata thanë se ishin dhunuar gjatë momentit të ndalimit, por jo brenda ambienteve të policisë. “Do të  ndiqemi penalisht …

Më shumë

Basha: Parlament me dy dhoma

Basha: Parlament me dy dhoma

Kryetari i opozitës së djathtë, Lulzim Basha, ka hedhur idenë e ndryshimit të strukturës legjislative në Shqipëri. Sipas tij është nevojshme që parlamenti të organizohet me dy dhoma. Duke folur në emisionin “Opinion” një nga më të shikuarit në vend, zoti Basha spjegoi idenë e tij. Të krijohet Dhoma e …

Më shumë

Kosova bëhet anëtare e Bashkimit të Komiteteve Olimpike Kombëtare

Kosova bëhet anëtare e Bashkimit të Komiteteve Olimpike Kombëtare

Kosova është bërë zyrtarisht anëtarja e 206-të e Bashkimit të Komiteteve Olimpike Kombëtare (ANOC). Vendimi është marrë gjatë Asamblesë së Përgjithshme, e cila po zhvillohet në Uashington. Kosova ishte pranuar përkohësisht në ANOC vitin e kaluar në Bangkok. Kjo ishte vazhdimësi e pranimit të Komitetit Olimpik të Kosovës në Komitetin …

Më shumë