KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 40)

Arkiva Vjetore: 2015

Lunaçek në Kosovë

Lunaçek në Kosovë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulricke Lunaçek, është përfshirë në debatet e nxehta mes maxhorancës dhe opozitës së atjeshme. Duke folur të mërkurën në Prishtinë, zonja Lunaçek tha se nëse Gjykata Kushtetuese  vendos se jo gjithçka në marrëveshjen për asociacionin është në përputhje me Kushtetutën, atëherë duhet të ndryshojë. …

Më shumë

“Lëvizja për Universitet”, proteston ndaj ligjit për arsimin e lartë

“Lëvizja për Universitet”, proteston ndaj ligjit për arsimin e lartë

Studentët shqiptarë të mbledhur në grupimin “Lëvizja për Universitet”, duket se janë të vendosur në kundërshtimin e tyre ndaj ligjit për arsimin e lartë. Me pankarta në duar, studentët, këtë rradhë më të shumtë në numër, kanë nisur marrshimin e tyre nga korpusi i Universitetit të Tiranës, për të përfunduar …

Më shumë

Kontrolli shëndetësor, shqetësim diabeti dhe tensioni i lartë

Mund të cilësohen befasuese rezultatet e kontrollit të parë shëndetësor të popullatës në Shqipëri. Në fakt bëhet fjalë për shtetasit e grup moshës 40 – 65 vjeç, të cilët gëzojnë të drejtën të bëjnë një kontroll të përgjithshëm shëndetësor falas në kujdesin shëndetësor parësor një herë në vit. Në kontrollin …

Më shumë

Tjetër tragjedi emigrantësh

  Të paktën 14 migrantë, mes të cilëve shtatë fëmijë, u mbytën mëngjesin e së mërkurës në brigjet perëndimore të Turqisë gjatë fundosjes së varkës së tyre që drejtohej për në ishullin grek të Lesbos, raportojnë mediat turke. Ndërsa 27 persona të tjerë, kombësia e të cilëve nuk është saktësuar, …

Më shumë

Nishani dekreton Manjanin

Manjani zyrtarëve të drejtësisë: Distancohuni nga veprimet korruptive

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka dekretuar të martën shkarkimin nga posti i Ministrit të Drejtësisë, zotin Nasip Naço, si dhe emërimin në këtë post të zotit Ylli Manjani. Dekretet e posaçme pritet të kalojnë në parlamentin shqiptar në seancën e të enjtes. Zoti Manjani, me profesion jurist, ka deklaruar …

Më shumë