KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 32)

Arkiva Vjetore: 2015

Situatë e vështirë nga rreshjet

Situatë e vështirë nga rreshjet

Rreshjet e shumta të së dielës kanë provokuar një situatë të vështirë në qarqe të ndryshme të Shqipërisë. Një shtetas ka humbur jetën në Dibër ndërsa ishte duke pastruar një kanal uji në një hidrocentral lokal. Ka patur përmbytje nga uji, mungesë energjie elektrike, dëmtime të urave, bllokime rrugësh për …

Më shumë

Tusk në Tiranë

Tusk të dielën në Tiranë

(E Përditësuar) Presidenti i Këshilli Europian, Donald Tusk, ka mbërritur të shtunën në mbrëmje në Tiranë, ku është pritur nga ministrja e integrimit Klajda Gjosha. Në axhendën e publikuar nga zyra e kryeministrisë bëhet e ditur se zyrtari i lartë i Bashkimit Europian do të pritet në orën 10:00 nga …

Më shumë

BE vendos kontrollin e kufijve

BE vendos kontrollin e kufijve

Shtetet anëtare të BE-së vendosën të premten forcimin imediat të kontrolleve në kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian duke përfshirë si pjesë e këtyre masave shtetasit evropianë, njoftojnë mediat duke ju referuar një takimi të jashtëzakonshëm në Bruksel. “Ata kanë kërkuar gjithsesi një rishikim të shpejtë të rregullave të hapësirës …

Më shumë

Shpëtohen refugjatë në mesdhe

Një anije irlandeze, që shërben si pjesë e patrullave kufitare në detin Mesdhe, shpëtoi 111 emigrante ne det të hapur. Emigrantët janë të gjithë nga Afrika Veriore dhe u gjetën 32 milje larg brigjeve të Libisë, në një varke gome. Anijet patrulluese irlandeze kanë shpëtuar mbi 7 mijë persona në …

Më shumë