KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 29)

Arkiva Vjetore: 2015

Keqijang: Kina do të investojë në portet e Baltikut, Adriatikut dhe Detit të Zi

Kryeministri kinez Li Keqiang bëri të ditur të martën se Kina do të investojë në ndërtimin dhe përmirësimin e infrastrukturës në portet e Baltikut, Adriatikut dhe Detit të Zi për nxitjen e bashkëpunimit të mëtejshëm. Deklarata e kryeministrit të Kinës u bë në ceremoninë e hapjes së forumit të pestë …

Më shumë

Nishani në Samitin e Jashtëzakonshëm të Krerëve të Shteteve të Procesit të Brdo-Brionit

Nishani dekreton emerimet e kërkuara nga Rama

Me iniciativë të Presidentëve të Kroacisë dhe Sllovenisë, më 25 nëntor 2015, është thirrur për t’u mbajtur në Zagreb të Kroacisë, Samiti i Jashtëzakonshëm i Krerëve të Shteteve të Procesit të Brdo-Brionit. Sikurse njofton  presidenca shqiptare, në këtë samit do të marri pjesë edhe presidenti Bujar Nishani. Në fokus të …

Më shumë

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Në qytetin Suzhou të Kinës Jugore, nis të martën takimi dy ditor i udhëheqësve të Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore. Marrin pjesë kryeministri i Shqipërisë, Maqedonisë, Polonisë, Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë, Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjë Hercegovinës, Serbisë, Malit të Zi, Rumanisë, Bullgarisë, Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë. Sipas një sondazhi …

Më shumë

BB 32 milion për shëndetësinë shqiptare

Ndërron jetë i riu vrasës

Banka Botërore ka prezantuar një tjetër projekt për shëndetësinë shqiptare. Projekti “Përmirësimi i Sistemit të Shëndetësisë”, ka vlerën 32 milionë euro. Tahseen Sayed përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore për Shqipërinë, tha se “është shumë e rëndësishme që çdokush në Shqipëri të ketë akses të shërbimeve shëndetësore,  pavarësisht se çfarë …

Më shumë

Shpërthim në qendër të Athinës

Shpërthim në qendër të Athinës

Një shpërthim ka tronditur Athinën rreth orës 03:35 minuta të së martës. Shpërthimi ka ndodhur në rrugën “Ksenofondos”, vetëm pak metra larg sheshit “Sintagma”. Fatmirësisht nuk ka pasur persona të lënduar, por dëme materiale. Policia thotë se objektiv i autorëve të këtij sulmi ishte godina e dhomës së industrialistëve grekë …

Më shumë