KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 28)

Arkiva Vjetore: 2015

Bushati: Vendet e Ballkanit në kërkim të një pakti demokracie dhe zhvillimi

Bushati: Lirimi i Sheshelit, lajm i keq per drejtësinë ndërkombëtare

Vendet e Ballkanit perendimor duhet ta shohin forcën gravitacionale të BE-së si faktori kryesor në formëzimin e jetës ekonomike, politike dhe sociale. Deklarata është bërë nga ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati në Konferencën VII të Ministrave të Jashtëm të Europës Juglindore në Berlin. Zoti Bushati apeloi ndërkohë për një …

Më shumë

Përplasja Rusi-Turqi, Stoltenberg bën thirrje për qetësi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg bëri thirrje për qetësi dhe zbutje të tensioneve pas rrëzimit të avionit ushtarak rus nga ushtria turke në kufirin sirian. “Bëj thirrje për qetësi dhe vetëpërmbajtje”, deklaroi Stoltenberg në përfundim të një takimi të jashtëzakonshëm të organizuar në Bruksel të martën me përfaqësues …

Më shumë

Pengmarrje në Rubè të Francës

france pengmarrje

Autoritetet e Francës lajmeruan se policia i dha fund një pengmarrjeje gjatë natës duke vrarë një person të armatosur, i cili kishte rrëmbyer disa njerëz në qytetin Rubè pranë kufirit me Belgjikën. Policia saktësoi se incidenti nuk kishte lidhje me terrorizmin. Personi i vrarë ishte pjesë e nje grupi që …

Më shumë

Ndërkombëtarët rrisin presionin ndaj gjyqësorit shqiptar

Ligji i dekriminalizimit, disa gjyqtarët kanë ndërruar gjeneralitetet

Përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar në Tiranë që po mbikqyrin reformën në drejtësi, po shprehin shqetësimin gjithnjë në rritje për përhapjen e korrupsionit në gjyqësorin shqiptar. Gjatë një konsulte publike në Tiranë, ata vetëm se nuk përmendën emra para gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë. Ambasadorja e BE Romana Vlahutin, ndërsa theksoi se …

Më shumë

Obama përkrah Holland: “Jemi të gjithë francezë”

Obama përkrah Holland: "Jemi të gjithë francezë"

“Jemi të gjithë francezë”, u shpreh në gjuhën frënge, presidenti amerikan, Barack Obama në krah të homologut francez François Hollande, gjatë një konference të përbashkët shtypi në Shtëpinë e Bardhë ditën e martë. Njëmbëdhjetë ditë pas sulmeve më tragjike në Francë, presidenti Obama tha se SHBA-ja dhe Franca janë “të …

Më shumë

Përkeqësimi i motit, Bashkia e Tiranës merr masa dhe paralajmëron për kujdes

MB: Kujdes po përkeqësohet moti!

Bashkia e Tiranës bëri të ditur se ka marrë të gjitha masat për të zbutur problematikat që mund të shfaqen gjatë ditës së mërkurë, pas paralajmërimeve të sinoptikanëve për rreshje të dendura shiu. Sipas njoftimit, ndërmarrjet e rrugëve, pastrimit, kanalizimeve, ndriçimit, Policia Bashkiake, Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit dhe Zjarrfikëset, …

Më shumë