KRYEFAQJA » 2015 (Faqe 12)

Arkiva Vjetore: 2015

Presidenti grek Pavlopulos në Sofje

Presidenti grek Prokopis Pavlopoulos që nga e hëna ndodhet për një vizitë në kryeqytetin bullgar Sofje ku u prit nga homologu i tij Rosen Plevneliev. Ceremonia zyrtare u mbajt në katedralen Aleksander Nevski kurse presidenti grek vendosi lule në monumentin e ushtarit të panjohur. Në konferencën për shtyp pas takimeve, …

Më shumë

Përleshje e kurdëve me policinë turke

Shtate persona humbën jetën të martën në përleshjet me policinë dhe forcat e sigurisë në qytetin juglindor Dijarbakir dhe provincën Mardin të Turqisë, të banuar kryesisht me kurde, ku autoritetet kanë vendosur ndalim qarkullimin. Në rrugët e Diarbekirit dolën automjete të blinduara, ndërsa policia u përpoq ti shpërndante demonstruesit me …

Më shumë

Kuvendi i Kosovës, sërisht gazlotsjellës dhe arrestime deputetësh të opozitës

Kuvendi i Kosovës, opozita hedh gazlotsjellës edhe në mbledhjen e kryesisë

Situata në Kuvendin e Kosovës ka njohur sërisht përkeqësim brenda ditës së hënë. Pas hedhjes së gazit lotsjellës në seancë plenare dhe ndërprerjes së saj, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh deputetja e Vetëvendosjes, Aida Dërguti, hodhi sot gaz losjellës në mbledhjen e kryesisë të mbajtur në një nga ambientet …

Më shumë

Ndërkombëtarët rritin presionin ndaj gjyqësorit shqiptar

SHBA dhe MB, mbështesin dhe përshëndesint vendimi i Ramës për shtyrjen e zgjedhjeve në Kavajë

Në Tiranë përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar po shtojnë gjithnjë e më shumë presionin për ndërmarrjen e reformave në drejtësi, veçmas në gjyqësorin shqiptar. Në Konferencën Gjyqësore Kombëtare, në Tiranë ambasadori i SHBA-së, Doland Lu edhe njëherë ka folur pa dorashka. Fillimisht duket se ai u është drejtuar gjyqtarëve të korruptuar. …

Më shumë

Rezultatet e zgjedhjeve në Francë

rezultatet e zgjedhjeve ne france

Republikanët e ish-Presidentit Sarkozi kanë rezultuar fitues të roundit të dytë të zgjedhjeve lokale të së dielës, duke kryesuar në 7 nga 13 rajonet franceze. Në vend të dytë kanë dalë socialistët e presidentit Fransua Hollond, të cilët kanë fituar 5 rajone. Partia qeverisëse e Hollond pati tërhequr kandidatët e …

Më shumë