KRYEFAQJA » 2015 » Dhjetor (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2015

Rama: Nuk ka asnjë minutë për të humbur, dhimbjet nuk mund t’i ndajmë me gjeneratën tjetër

Rama bën bilancin: Optimizëm, por pa brohoritur!

Pak më shumë se dy vjet pas ardhjes në pushtet, kryeministri socialist Edi Rama ka përsëritur vendosmërinë për vazhdimin e reformave të gjithanshme në vend. Duke folur të shtunën në mbrëmje në pritjen tradicionale të fundvitit me trupën diplomatike të akredituar në Shqipëri, ai tha se “Ne kemi ardhur në …

Më shumë

Nënë Tereza drejt shenjterimit

Nënë Tereza -shenjtore

Papa Francesku ka ratifkuar dekretin e shpalljes së Nënë Terezës Shenjtëri. Tre ditë më parë më 15 dhjetor, Kongregacioni mbi Çështjet e Shënjtorëve ka bërë vlerësimin e fundit mbi mrekullinë e atribuar Nënë Terezës mbi shërimin e plotë nga një tumor në tru, në gjëndje mjaft të avancuar, të një …

Më shumë

Fleckenstein dhe Kukan, përshëndesin miratimin e ligjit për dekriminalizimin

Kukan dhe Fleckenstein: Po presim mbajtjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme në Shqipëri

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein dhe eurokomisioneri Eduard Kukan, kanë përshëndetur menjëherë miratimin nga parlamenti shqiptar të ligjit për dekriminalizimin. Në një letre drejtuar kryeministrit dhe kreut të PS Edi Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, shprehen se “Sot duam t’ju përgëzojmë juve dhe partitë …

Më shumë

Shteti shqiptar fiton gjyqin me “DIA”-n

OSHEE fiton gjyqin me "DIA"-n

Gjykata e Arbitrazhit në Vjenë ka pushuar gjykimin për kërkesën e kompanisë ‘DIA”, e cila pretendonte të përfitonte nga Shteti Shqiptar shumën prej 135 milionë euro, për shkak të prishjes së kontratës me kompaninë e shpërndarjes së energjisë elektrike. Lajmi është dhënë nga Ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri, në rrjetin …

Më shumë

Parlamenti miraton ligjin e dekriminalizimit, ambasada amerikane dhe delegcioni i BE e përshëndesin

Sot seanca për Reformën në Drejtësi, por miratimi në dyshim

Parlamenti shqiptar ka miratuar më në fund ligjin e shumëdebatuar të dekriminalizimit. Pozita dhe opozita si rrallë herë bashkuan 131 vota, pro këtij ligji i cili vlerësohet nga më të ashpërit në Europë për të ndaluar depërtimin e kriminelëve në politikë. Më parë paralamenti kishte miratuar edhe ndryshimet e kushtetuse …

Më shumë