KRYEFAQJA » 2015 » Dhjetor (Faqe 8)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2015

FRPD: “Rama ik” si e vetmja rrugë për shpëtimin e vendit”

FRPD: “Rama ik” si e vetmja rrugë për shpëtimin e vendit"

(E përditësuar) Me shashka dhe bomba tymuese të hedhura në drejtim të parlamentit, ka nisur të hënën protesta e FRPD, ndërsa deputetët ishin mbledhur në seancën plenare të fundvitit. Të rinjtë opozitarë, më të paktë në numër nga protestat e mëparshme, mbanin në duar parrullat “Stop Ramës”, “Rama ik”, si dhe …

Më shumë

Rezultatet e zgjedhjeve në Spanjë

Partia konservatore në pushtet fitoi shumicën e vendeve të parlamentit në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura të dielen në Spanjë, por humbi shumicën absolute që kishte deri tani. Partia Popullore e kryeministrit Mariano Rahoi ka fituar 28.7 përqind derisa socialistët 22 përqind. Dy partitë e reja, Siudadanos dhe Podemos, që …

Më shumë

Në Slloveni mbahet referendumi mbi martesat mes personave të së njëjtës gjini

Përmes një referendumi të mbajtur dje, sllovenët e hodhën poshtë propozimin për të lejuar martesat mes personave të së njëjtës gjini. Thuajse dy të tretat e votuesve i thanë jo projekt-ligjit sipas të cilit, martesa përkufizohej si “bashkim i dy njerëzve” e jo “bashkim i burrit me gruan”. Ky projektligj …

Më shumë

Klinton epërsi tek demokratët

Klinton epërsi tek demokratët

Kandidatët demokratë për shtëpinë e bardhë mbajtën debatin e tyre të radhës në Mançester kur mbeten edhe 43 ditë nga zgjedhjet paraprake në gjirin e partisë demokrate. Hilari Klinton, Berni Sanders dhe Martin O-Malej treguan pjekuri në këtë debat të rëndësishëm, të vetëdijshëm se kjo cilësi është ajo më e …

Më shumë

FRPD në protestë

FRPD në protestë

Partia Demokratike, më e madhja e opozitës së djathtë në Shqipëri, ka paralajmëruar mbajtjen të hënën të një tjetër proteste para parlamentit shqiptar, ndërsa ai do të zhvillojë seancën e fundit plenare për vitin 2015. Kjo është protesta e tretë e opozitës brenda dy javëve, kundër qeverisë së kryeministrit socialist …

Më shumë

Nikoliç: Kosova, sfidë e madhe në negociatat për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian

Nikoliç: Kosova, sfidë e madhe në negociatat për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, vlerësoi se kushtet e kapitullit 35, që kanë të bëjnë me Kosovën, janë shumë të ashpra dhe paraqesin sfidë të madhe në negociatat për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Këto kushte jane të papërshtatshme për Serbinë dhe plot me kurthe, kthesa ose kërkesa që …

Më shumë