KRYEFAQJA » 2015 » Dhjetor (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2015

Bashkimi Europian ka vendosur të zgjase sanksionet ekonomike ndaj Rusisë

Bashkimi Europian ka vendosur të hënën të zgjase me gjashtë muaj sanksionet ekonomike ndaj Rusisë, për shkak të përfshirjes së kësaj të fundit në krizën ukrainase. Sipas një njoftimi për shtyp nga Këshilli i bashkimit europian, sanksionet u vendosën fillimisht në 31 korrik 2014 për një periudhe 1-vjecare, në përgjigje …

Më shumë

Rezultatet e zgjedhjeve në Spanjë

Rezultatet e zgjedhjeve në Spanjë

Partia konservatore në pushtet fitoi shumicën e vendeve te parlamentit në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura te dielën në Spanjë, por humbi shumicën absolute që mbante deri tani. Partia Popullore e kryeministrit Mariano Rahoi ka fituar 28.7 për qind ndërsa socialistët 22 për qind të votave. Dy partitë e reja, …

Më shumë

Hashim Thaçi mbështet marrëveshjen për demarkacionin me Malin e zi

Deklarata e Departamentit Amerikan të Shtetit lidhur me marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi, është komentuar nga Zëvëndëskryeministri dhe ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, në rrjetin social facebook. Sipas Thaçit, deklarata e DASH rikonfirmon se vendimi për demarkacion ka qenë i drejtë, profesional, ligjor dhe kushtetues. Demarkacioni …

Më shumë

Netanjahu Ramës: “Ne kurrë nuk harrojmë miqtë tanë”

Netanjahu Ramës: "Ne kurrë nuk harrojmë miqtë tanë"

Shqipëria dhe Izraeli kanë nënshkruar një marrëveshje miqësie dhe një marrëveshje për bashkëpunim të ndërsjellë në mes Izraelit dhe Shqipërisë, njofton Jerusalem Post. Firmat përkatëse janë hedhur nga kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu dhe kryeministri shqiptar Edi Rama, cili të hënën nisi një vizitë dy-ditore në Izrael . Zoti Netanyahu vuri …

Më shumë