KRYEFAQJA » 2015 » Dhjetor (Faqe 23)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2015

“Vraponi për Jetën”

"Vraponi për Jetën"

Dhjetra ambientalistë nga vende të ndryshme të botës, kanë marrë pjesë në aktivitetin e quajtur “Vraponi për Jetën”, një vrapim me stafetë që ka filluar nga Arktiku, përmes Europës Veriore, me destinacion Parisin, ku po zhvillohet samiti i OKB-së për klimën, punimet e të cilit do të vijojnë deri në …

Më shumë

Shtetet e Bashkuara po e zgjerojnë përfshirjen e tyre në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik

Shtetet e Bashkuara po e zgjerojnë përfshirjen e tyre në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në Irak dhe do te vendosin aty një forcë shënjestruese për te ndihmuar forcat vendase. Keshtu deklaroi sekretari amerikan i mbrojtjes, Eshton Carter, gjatë dëshmisë së tij në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të …

Më shumë

NATO-ja pritet të ftojë zyrtarisht Malin e Zi t’i bashkohet aleancës ushtarake

  NATO-ja pritet të ftojë zyrtarisht Malin e Zi t’i bashkohet aleancës ushtarake, pavarësisht kundërshtimeve nga Rusia. Diplomatë të NATO-s pohuan se Mali i Zi, shteti i ballkanit me 650,000 banorë, do të ftohet zyrtarisht më 2 dhjetor. Ministrat e Jashtëm të NATO-s mbajnë sot dhe nesër takimin e radhes në …

Më shumë

Romano Prodi: “Europa Pa Ballkanin – Pa Serbinë, Pa Shqipërinë – nuk është Europë”

Romano Prodi: "Europa Pa Ballkanin – Pa Serbinë, Pa Shqipërinë – nuk është Europë"

“Europa Pa Ballkanin – Pa Serbinë, Pa Shqipërinë – nuk është Europë”. Deklarata vjen nga ish presidenti i Komisionit Europian Romano Prodi për austriaken “Der Standart”. Në bisedë politikani njohur italian, flet për ecurinë e Bashkimit Europian, Romano Prodi paralajmëron për për atë që e ka quajtur paralizim të BE. …

Më shumë

Shpërthim në Stamboll

5 persona të plagosur dhe shumë panik shkaktoi një shpërthim të martën pasdite në një stacion metroje në Stamboll. Hetuesit që mbërriten në vendngjarje gjetën dëshmi se shpërthimi ishte shkaktuar nga një bombe artizanale. I gjithë sistemi i hekurudhës nëntokësore në zonën Bajrampasha, në qendër të qytetit u mbyll për …

Më shumë

Bankers: Do ndërpresim prodhimin! Qeveria: Pasuritë e shqiptarëve nuk mund të keqpërdoren!

Bankers: Do ndërpresim prodhimin! Qeveria: Nuk lejojmë cënimin e integritetin e të pasurive!

Qeveria shqiptare i ka konsideruar “kërcënime” deklaratat e Bankers Petroleum Ltd, se do të mbylli apo reduktojë aktivitetin e saj, nëse autoritetet shqiptare nuk do të zhbllokojnë llogaritë e kompanisë. Në një deklaratë të publikuar orët e pas dites të së martës, qeveria vlerësonte se “është e qartë për kërcënimet …

Më shumë

Obama takohet me Putin

Obama takohet me Putin

Presidenti amerikan Barak Obama i shprehu keqardhje presidentit rus Vladimir Putin për rrëzimin e avionit luftarak rus nga Turqia javën e kaluar dhe i bëri thirrje udhëheqësit të Kremlinit për të ulur tensionet me Turqinë. Dy udhëheqësit që po marrin pjesë në Samititn e Klimës, u takuan për 30 minuta …

Më shumë

Nishani homazhe në Paris

Nishani homazhe në Paris

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i cili po merr pjesë në Takimin e Udhëheqësve Botërorë për Ndryshimet Klimatike të mbajtur në Paris, bënë homazhe në Bulevardin “Volter”, në kujtim të viktimave të sulmeve terroriste të 13 nëntorit në sallën e koncerteve të Teatrit Bataclan. Sipas njoftimit për shtyp nga Presidenca, …

Më shumë