KRYEFAQJA » 2015 » Dhjetor (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2015

8 Dhjetori, ndërkombëtarët thirrje për realizimin e reformave

8 Dhjetori, ndërkombëtarët thirrje për realizimin e reformave

25 vite pas rënies së komunizmit në Shqipëri, komuniteti ndërkombëtar nxit forcat politike që të realizojnë reformat si një kusht për integrimin në Europë. Këto u përcollën në mesazhet që u dhanë në Konferencën Kombëtare në Ditën e Rinisë që u organizua nga presidenti Bujar Nishani. Kancelarja gjermane Angela Merkel …

Më shumë

Protesta e opozitës, prokuroria nis hetimet për shkatërrimet

Protesta e opozitës, prokuroria nis hetimet për shkatërrimet

Prokuroria shqiptare ka nisur hetimet rreth ngjarjeve që shoqëruan protestën e opozitës ditën e martë, goditjes së kryeministrisë, disa institucioneve të tjera dhe shkatërrimit të një bunkeri, vepër instalacioni dha atraksioni turistik, pranë ministrisë së brenshme. ”3 prokurorë të Tiranës ndodhen në vendngjarje dhe po kryejnë veprimet hetimore paraprake për …

Më shumë

Dhunë në protestën e opozitës

Opozita thirrje për protestë, policia publikon masat

Në Tiranë, protesta e PD të opozitës, më 8 dhjetor, për të përkujtuar, Ditën Komëtare të Rinisë, por edhe për të kundërshtuar qeverinë Rama, ka njohur momente dhune ndaj institucioneve. Godina e qeverisë është bërë objekt i goditjeve me gurë, shkopinj, madje, shashkave tymuese edhe lëndëve pirroteknike. Pas fjalimit të …

Më shumë

Tiranë, opozita e djathtë në protestë kërkon dorëheqjen e qeverisë dhe zgjedhje të reja

Protesta e 27 janarit, Basha replikon me Ramën

Në Tiranë opozita e djathtë shqiptare po e përkujton, 8 dhjetorin, Ditën Kombëtare të Rinisë me një protestë masive. Përkrahësit e saj janë mbledhur fillimisht në sheshin “Skënderbej” për të vijuar në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Përballë selisë së qeverisë është ngritur podiumi drejtuesit e Partisë Demokratike dhe përkrahës të …

Më shumë

Ndërron jetë Imzot Rrok Mirdita

Ndërron jetë Imzot Rrok Mirdita

Arkidioqeza Metropolitane Tiranë-Durrës me shumë dhimbje njofton se sot më datë 7 dhjetor 2015, rreth orës 14.30, në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza”, si pasojë e një hemoragjie cerebrale, ka kaluar në shtëpinë e Atit, Bariu i saj, Shkëlqesia i Tij Imzot Rrok Mirdita, Arqipeshkëv Metropolit i Arkidioqezës Metropolitane Tiranë – …

Më shumë