KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

BE vendos kontrollin e kufijve

BE vendos kontrollin e kufijve

Shtetet anëtare të BE-së vendosën të premten forcimin imediat të kontrolleve në kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian duke përfshirë si pjesë e këtyre masave shtetasit evropianë, njoftojnë mediat duke ju referuar një takimi të jashtëzakonshëm në Bruksel. “Ata kanë kërkuar gjithsesi një rishikim të shpejtë të rregullave të hapësirës …

Më shumë

Shpëtohen refugjatë në mesdhe

Një anije irlandeze, që shërben si pjesë e patrullave kufitare në detin Mesdhe, shpëtoi 111 emigrante ne det të hapur. Emigrantët janë të gjithë nga Afrika Veriore dhe u gjetën 32 milje larg brigjeve të Libisë, në një varke gome. Anijet patrulluese irlandeze kanë shpëtuar mbi 7 mijë persona në …

Më shumë

Rriten masat e sigurisë në New York

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara rritën sigurinë në qytetet kryesore pasi grupi militant Shteti Islamik kërcënoi me një video duke thënë se Nju Jorku mund të jetë objektiv sulmesh. Pavarësisht se autoritetet u bënë thirrje qytetarëve të vijojnë normalisht jetën, në Nju Jork u vu re prani e shtuar e …

Më shumë