KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 6)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Në qytetin Suzhou të Kinës Jugore, nis të martën takimi dy ditor i udhëheqësve të Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore. Marrin pjesë kryeministri i Shqipërisë, Maqedonisë, Polonisë, Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë, Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjë Hercegovinës, Serbisë, Malit të Zi, Rumanisë, Bullgarisë, Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë. Sipas një sondazhi …

Më shumë

BB 32 milion për shëndetësinë shqiptare

Ndërron jetë i riu vrasës

Banka Botërore ka prezantuar një tjetër projekt për shëndetësinë shqiptare. Projekti “Përmirësimi i Sistemit të Shëndetësisë”, ka vlerën 32 milionë euro. Tahseen Sayed përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore për Shqipërinë, tha se “është shumë e rëndësishme që çdokush në Shqipëri të ketë akses të shërbimeve shëndetësore,  pavarësisht se çfarë …

Më shumë

Shpërthim në qendër të Athinës

Shpërthim në qendër të Athinës

Një shpërthim ka tronditur Athinën rreth orës 03:35 minuta të së martës. Shpërthimi ka ndodhur në rrugën “Ksenofondos”, vetëm pak metra larg sheshit “Sintagma”. Fatmirësisht nuk ka pasur persona të lënduar, por dëme materiale. Policia thotë se objektiv i autorëve të këtij sulmi ishte godina e dhomës së industrialistëve grekë …

Më shumë

Rama sërisht në Kinë

Rama sërisht në Kinë

Kryeministri Edi Rama u nis të hënën për një vizitë tre-ditore në Republikën Popullore të Kinës. Ai është ftuar të marri marrë pjesë në takimin e 4-t të nivelit të lartë në kuadër të nismës së bashkëpunimit mes Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore. Mikpritësi i takimit me …

Më shumë

Dekriminalizimi, kushtetuta pritet të ndryshojë në katër nene

Dekriminalizimi, kushtetuta pritet të ndryshojë në katër nene

Socialistët dhe demokratët hodhn një tjetër hap të rëndësishëm drejt miratimit të projektligjit për dekriminalizimin e politikës. Në komisionin e posacëm parlamentar ata kanë votuar të hënën sëbashku për ndryshimet e nevojshme kushtetuese. Sipas propozimeve do të duhet që të paktën katër nene të kushtetutës të ndryshojnë. “Kemi miratuar disa …

Më shumë