KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 4)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Merkel viziton Parisin

Merkel viziton Parisin

Kancelarja gjermane Merkel vizitoi të mërkurën Parisin, për të biseduar për përjekjet në luftën kundër terrorizmit, me Presidentin Fransua Hollonde, i cili se fundmi ka ndërmarrë një tur diplomatik, në përpjekje për të forcuar koalicionin kundër shtetit islamik. Ndalesa e pare e Merkel ishte në Place de la Republike, ku …

Më shumë

Obama, mesazhe urimi, mbështetje dhe bashkëpunimi ndaj Shqipërisë

SHBA po përpiqet për të shëruar sëmundjen e kancerit

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka shprehur mirënjohjen e tij për rrugën që ndjek Shqipëria, në drejtim të rritjes së paqes dhe qëndrueshmërisë në Ballkan si dhe anembanë botës. Në një mesazh urimi drejtuar presidentit Bujar Nishani me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë, zoti Obama shkruan: “U jam mirënjohës …

Më shumë

Lirohet përkohësisht Sanader

Pas një periudhe katër vjecare burgimi , ish kryeministri kroat Ivo Sanader është liruar sot. Një panel gjyqtarësh të Zagrebit vendosen të ndërpresin burgimin e Sanaderit, pasi gjykata kushtetuese vendosi dje se ai duhet të lirohet nga burgu jo më vone se data 30 nëntor. Sanader do të presë rezultatin …

Më shumë

Nishani në Zagreb: Shqipëria ka mbështetur dhe mbështet luftën kundër terrorizmit

Nishani: Shqipëria ka mbështetur dhe mbështet luftën kundër terrorizmit

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani mori pjesë  në Samitin e jashtëzakonshëm të Krerëve të Shteteve të vendeve anëtare të Procesit të Brdo-Brijunit, zhvilluar në Zagreb të Kroacisë. Samiti u thirr nga Presidentët e Kroacisë e Sllovenisë, me synim forcimin e dialogut strategjik mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, Shteteve të Bashkuara …

Më shumë

Bushati: Vendet e Ballkanit në kërkim të një pakti demokracie dhe zhvillimi

Bushati: Lirimi i Sheshelit, lajm i keq per drejtësinë ndërkombëtare

Vendet e Ballkanit perendimor duhet ta shohin forcën gravitacionale të BE-së si faktori kryesor në formëzimin e jetës ekonomike, politike dhe sociale. Deklarata është bërë nga ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati në Konferencën VII të Ministrave të Jashtëm të Europës Juglindore në Berlin. Zoti Bushati apeloi ndërkohë për një …

Më shumë

Përplasja Rusi-Turqi, Stoltenberg bën thirrje për qetësi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg bëri thirrje për qetësi dhe zbutje të tensioneve pas rrëzimit të avionit ushtarak rus nga ushtria turke në kufirin sirian. “Bëj thirrje për qetësi dhe vetëpërmbajtje”, deklaroi Stoltenberg në përfundim të një takimi të jashtëzakonshëm të organizuar në Bruksel të martën me përfaqësues …

Më shumë