KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 3)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Parlament, debate për dekriminalizimin

Parlament, të hënën nis sesioni i ri

Parlamenti shqiptar ka futur në rend të ditës projektligjin e shumëpërfolur për dekriminalizimin. Edhe pse maxhoranca dhe opozita kanë rënë dakord për miratimin e tij, polemikat në sallën e parlamentit nuk kanë munguar. Deputeti i Partisë Demokratike, ish ministri i drejtësisë Eduard Halimi, e konsideroi projektligjin si një fitore të …

Më shumë

Bruksel, hapen shkollat dhe metrotë

Bruksel, hapen shkollat dhe metrotë

Në Bruksel u rihapen sot shkollat dhe sistemi i metrosë, pas katër ditësh të mbyllura, për shkak të kërcënimeve për sigurinë. Megjithatë, autoritetet thanë se alarmi më i lartë i kërcënimit nuk është hequr. Rreth 300 policë shtesë po mbrojnë shkollat dhe rreth 200 ushtarë patrullojnë nëpër metro. Gjysma e …

Më shumë

Zjarre në Australi

Zjarre në Australi

Stina e verës në Australi ka nisur me zjarre si pasojë e thatësireës dhe temperaturave te larta. Në shtetin jugor te Adelaides , nje zjarr masiv ka shkatërruar dhjetra ferma e makina duke shkaktuar edhe të plagosur. 200 zjarrfikës në tokë po ndihmohen nga ajri për venien nën kontroll të …

Më shumë

Bundestag, Merkel fjalim për terrorizmin dhe refugjatët

Bundestag, Merkel fjalim për terrorizmin dhe refugjatët

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbajti një fjalim në Bundestag kushtuar çështjeve të terrorizmti dhe refugjatëve. “Gjermania do ndihmojë Francën në luftën kundër terrorizmit dhe do të shtojë angazhimin e saj në pika te nxehta në luftën kundër shetit islamik, duke forcuar njëherësh sigurinë dhe mbledhjen e informacioneve brenda vendit”, tha …

Më shumë

Papa Françesku në Kenia

Papa Françesku u kërkoi sot përfaqësuesve të besimeve të ndryshme fetare të bashkëpunonin dhe të vepronin si paqtues duke theksuar se emri i Zotit nuk duhet të përdoret kurrë për të justifikuar urrejtjen dhe dhunën. “Gjithnjë e më shpesh të rinjtë radikalizohen në emër të besimit për të mbjellë mosmarrëveshje …

Më shumë