KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 26)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Rama: Ndryshoni konceptet për punësimin!

Rama: Ndryshoni konceptet e punesimit!

Autoritetet shqiptare gjithnjë e më shumë po i kushtojnë vemendje arsimit dhe trajnimit profesional, si një mënyrë për ulur papunësinë në Shqipëri. Në Konferencën “Profesionet më të kërkuara­-Ekonomia Shqiptare ka nevojë për aftësi të mira”, të mbajtur të martën në Tiranë, kryeministri shqiptar Edi Rama kërkoi ndryshimin e koncepteve për …

Më shumë

Dosjet elektronike të punonjësve, një nga prioritetet për të hapur negociatat e Shqipërisë me BE

Dosjet elektronike të punonjësve, një nga prioritetet për të hapur negociatat e Shqipërisë me BE

Departamenti i Administratës Publike po punon që të gjitha institucionet publike tashmë do të kenë dosjen elektronike të punonjësve dhe regjistrin qendror të personelit. Ministrja e Inovacionit dhe Administratës Publike, Milena Harito, gjatë një aktiviteti me përfaqësues të BE, ambasadës franceze dhe italiane në Tiranë, tha se ky projekt është …

Më shumë

Bushati në Argjentinë

Bushati në Argjentinë

Ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Argjentinë, vizita e parë e këtij niveli pas 15 vitesh. “Bashkëpunimit të mirë mes dy vendeve të evidentuara në organizatat ndërkombëtare duhet të reflektohet dhe në fusha të tjera dhe sidomos në bashkëpunimin ekonomiko-tregëtar. Mes dy vendve ka një …

Më shumë

Lirohen studentët që hodhën vezë ndaj Ramës, por ata thonë se protesta do të vazhdojë

Lirohen studentët që hodhën vezë ndaj Ramës, por ata thonë se protesta do të vazhdojë

Tetë studentët që u ndaluan nga policia mesditën e së hënës pasi hodhën vezë në drejtim të kryeministrit Edi Rama, u liruan pas afro 8 orësh izolimi në rajonin  e policisë. Ata thanë se ishin dhunuar gjatë momentit të ndalimit, por jo brenda ambienteve të policisë. “Do të  ndiqemi penalisht …

Më shumë