KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 22)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Shulc dhe Cipras viziojnë Lesbosin

Shulc dhe Cipras viziojnë Lesbosin

Kryetari i Parlamentit Evropian, Martin Shulc, vizitoi ishullin grek Lesbos për të parë nga afër zbarkimet e emigrantëve dhe e cilësoi gjëndjen si dramatike. Zoti Shulc u shoqërua në këtë vizitë nga kryeministri grek Aleksis Cipras. Sipas tij, është e domosdoshme që të bëhet shumë më tepër që gjëndja të …

Më shumë

BERZH-i optimist për ekonominë shqiptare

BERZH shprehet për axhendë të gjerë mbështetjeje në Ballkanin Perëndimor

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH)parashikon rritje të qëndrueshme të ekonomisë së Shqipërisë me 2.3 për qind në 2015, pavarësisht përmbytjeve të mëdha në jug të vendit gjatë fillimit të vitit. Kjo bëhet e ditur në raportin e publikuar të enjten mbi Perspektivat Ekonomike Rajonale. Sipas BERZH-it, autoritetet rritën …

Më shumë

Shumica e Europës ndalon OMGJ

Europa ndalon OMGJ

Dy të tretat e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, do të procedojnë me ndalimin e kultivimit të Organizmave Gjenetikisht të Modifikuara (OMGJ) në territorin e tyre, deklaruan të enjten krerët e këtyre vendeve, pasi industritë e prekura nga ku vendim dhanë miratimin e tyre. “Të gjitha kërkesat e 19 vendeve …

Më shumë

“Babai” fiton TIFF

"Babai" fiton TIFF

Filmi “Babai” me regjinë dhe skenarin e Visar Morinës, u shpall fitues i edicionit të XIII-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë, TIFF 2015. Cermonia ndarjes së 23 çmimeve u organizua në kinema “Millenium” në Tiranë. Festivali nisi më 28 tetor dhe gjatë ditëve të tij u shfaqën 120 …

Më shumë