KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 21)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Paloka : “Ta pastrojmë Shqipërinë nga mjerimi, krimi dhe korrupsioni që ka shkaktuar Edi Rama”

Paloka : "Ta pastrojmë Shqipërinë nga mjerimi, krimi dhe korrupsioni që ka shkaktuar Edi Rama"

Ndërsa PS shpaloste në Korçë bilancin e saj dy vjeçar, nën sloganin “Për të pastruar më tej Shqipërinë”, nënkryetari i Partisë Demokratike dhe kreu i grupit të saj parlamentar, Edi Paloka, akuzoi qeverinë shqiptare se kishte shpërdoruar paratë e taksapaguesve shqiptare  për lidhjen satelitore të aktivitetit. “Mijëra euro u shpërdoruan …

Më shumë

Kumbaro: “Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar”

Kumbaro: "Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar"

Ministrja e Kulturës e Shqiërisë, Mirela Kumbaro ka deklaruar se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar. Duke folur të shtunën në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, zonja Kumbaro tha se “përsa i përket qasjes së tyre ndaj trashëgimisë kulturore autoritetet …

Më shumë

Britania, Gjermania dhe SHBA mbështesin Kosovën në UNESCO

Britania, Gjermania dhe SHBA mbështesin Kosovën në UNESCO

Ambasadorët e Britanisë, Gjermanisë dhe SHBA-së në UNESKO, përmes një deklarate të përbashkët, kanë mbështetur anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Për ambasadorët e tre vendeve, “mbikqyrja e mbrojtjes së monumenteve të kulturës, duke përfshirë dhe ato ortodokse serbe, do të avanconte qëllimet e UNESCO-s dhe do të sillte përfitime …

Më shumë

Turqia mbështet Kosovën në UNESCO

Turqia mbështet Kosovën në UNESCO

Zëvëndëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, po vizitojnë Turqinë, ku u pritën nga presidenti, Rexhep Taip Erdoan. Një vend të rëndësishëm ne takim zuri procesi i anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Shefi i dilomacisë kosovare tha se mori mbështetje të plotë nga autoritetet turke për anëtarësimin e …

Më shumë

Hahn viziton Kosovën

Han: Mirëpresim progresin, por reformat duhen çuar pëpara

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Politikat e Fqinjësisë dhe Negociatat për Zgjerim, Johannes Hahn, viziton të premten Kosovën. Ai do të takohet me Presidenten, Kryeministrin, Kryetarin e Kuvendit më të cilët do të diskutojë zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit mes të Kosovës dhe BE-së. Pika kulmore e vizitës do …

Më shumë