KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 20)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Zgjedhjet në Kroaci, në krye opozita

Zgjedhjet në Kroaci, në krye opozita

Në Kroaci, opozita konservatore është pozicionuar përpara koalicionit të së majtës në pushtet, në përfundim të zgjedhjeve parlamentare të së dielës. Por numri i votave të saj është i pamjaftueshme për krijimin e qeverisë. Koalicioni konservator i kryesuar nga Tomislav Karamarko, lideri i partisë kryesore të opozitës (HDZ), ka marrë …

Më shumë

Vazhdojnë protestat në Rumani

rumani protesta qeveri e re viktor ponta

Mijëra njerëz protestuan për natën e 5-të me radhë në kryeqytetin Bukuresht dhe qytete të tjera të mëdha rumune në shenjë protestë kundër elitës politike, sipas tyre, të korruptuar, një javë pas zjarrit në klubin e natës në të cilin humbën jetën 4 persona, sipas bilancit më të fundit. Afro …

Më shumë

UNESCO, sot votimi për Kosovën

UNESCO, sot votimi për Kosovën

9 nëntori është dita vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Rreth mesditës në Paris, ku që prej javës së kaluar zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend dite është caktuar edhe votimi për pranimin e Kosovës në këtë organizatë. UNESCO ka 195 anëtarë dhe për të siguruar …

Më shumë

PD përplaset sërisht me OSHEE

PD përplaset sërisht me OSHEE

PD e opozitës dhe OSHEE patën sërisht një përplasje në distancë. Edhe këtë radhë në fokus ishte një nga djemtë e deputetes socialiste, njëkohësisht nënkryetare e parlamentit Valentina Leskaj. Sipas PD, punonjësit e OSHEE, po trajnohen kundër stresit në punë me një fond prej 700 milionë lekë, fond që kryeministri …

Më shumë