KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 2)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Shkurtime në shëndetësi? Nisin debatet

Shkurtime në shëndetësi? Nisin debatet

Komisioni parlamentar i shëndetësisë është përfshirë nga debate të forta pasi ministri i shëndetësisë Ilir Beqaj paraqiti një projekt për shkurtimin e personelit mjekësor. Sipas zotit Beqaj bëhet fjalë për shkurtimin e plot 338 vendeve të punës në 24 spitale të vendit. Në përqindje sipas ministrit këto shkurtime përfaqësojnë 5 …

Më shumë

Dëborë mbi “Rrugën e Kombit”

IGJEUM: Java fillon me dëborë!

Përkeqësimi i motit në Shqipëri është shoqëruar edhe me fillimin e dëborës në zonën lindore. Lajmet më të fundit flasin për rreshje dëbore në tunelin e Kalimashit në Rrugën e Kombit, aksi kryesor që lidh Shqipërinë me Kosovën dhe anasjelltas. Prania e dëborës ka vështirësuar qarkullimin e mjeteve. Policia rekomandon …

Më shumë

SHBA parada sigurie

Me rastin e paradës që u mbajt në Nju Jork për Ditën e Falenderimeve, policia vendosi nëpër rrugë një kontigjent tepër të madh forcash sigurie. Tre milionë e gjysmë njerëz ndoqën parakalimin e përvitshëm që mbahet në qytet, ndërsa mes shikuesve kishte agjentë të veshur si civile kurse mbi tarracat …

Më shumë

Papa në Kenia

Gjatë qëndrimit të tij në Kenia, papa Francesku vizitoi lagjen Kangemi, më të varfrën e kryeqytetit Nairobi. Papa u prit me kënge nga mijëra njerëz të mbledhur në shesh. Ai takoi mjaft të sëmurë dhe persona me aftësi të kufizuar që kishin dalë të merrnin bekimin e Atit të Shenjtë. …

Më shumë

Deputeti Frroku jep dorëheqje

Deputeti Frroku jep dorëheqje

Një tjetër deputet i parlamenti shqiptar, pjestar i maxhorancës ka dhënë dorëheqje. Ai është deputeti kristiandemokrat Mark Frroku i cili ka dorëzuar mandatin e deputetit. Frroku i ka dërguar një letër parlamentit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me anë të së cilës kërkon të lërë mandatin e tij. Sipas letrës, …

Më shumë