KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Flekenshtein: Dekriminalizimi në Shqipëri mund të përfundojë brenda kësaj jave

PE për Shqipërinë: Kryeni Reformën në Drejtësi dhe mbani zgjedhje të lira më 18 qershor

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Flekenshtein ka shprehur shpresën se brenda kësaj jave procesi i dekriminalizimit në Shqipëri mund të përfundojë brenda kësaj jave. Duke folur para eurokomisionerëve në parlamentin europian zoti Flekenshtein i cili gjatë javëve të fundit ka qenë disa herë në Tiranë tha se “Kam …

Më shumë

Ministri i financave: “Me Eurobondin i kemi bërë të mirën e duhur financave të vendit”

Ministri i financave: "Me Eurobondin i kemi bërë të mirën e duhur financave të vendit"

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani ka mbrojtur sigurimin e eurobondit nga qeveria shqiptare, si një element kyç në zhvillimin e ekonomisë së vendit. “Eurobondi është pjesë e një strategjie që synon lehtësimin e borxhit publik. Shqipëria arriti të marrë 450 mln euro me një normë interesi prej 5.75 për qind” …

Më shumë

Tregtarët protestojne

Dy ditë para hyrjes në fuqi të ligjit për procedurat tatimore, tregëtarët e dy prej tregjeve më të mëdhenj të hapur në Tiranë, Tregut të Medresesë dhe Tregut Çam, janë hedhur në protestë. Ata ankohen për kontrollet e shpeshta tatimore, gjobat mjaft të larta si dhe klimen represive të krijuar …

Më shumë

E-book edhe në Shqipëri

Botuesit shqiptar të librave, po shikojnë mundësinë e përhapjes së librit dixhital në Shqipëri, apo siç njihet ndryshme me emrin e-book. Në prag të Panairit të 18-të të Librit, që mbahet në Pallatin e Kongreseve në Tiranë në datat 11-15 nëntor, botues e lexues organizuan takimin " Libri dixhital, një mundësi më shumë për të lexuar”. Kryetari i Shoqatës së Botuesve Shqiptarë, Petrit Ymeri, tha se përveç formatit tradicional të librit, pritet ti jepet hov edhe librit i cili mund të lexohet këtej e tutje edhe nëpërmjet telefonit apo tableteve të ndryshme. “Të gjithë botuesit shqiptarë janë të interesuar që të kenë një rrugë më shumë për të shkuar te lexuesi dhe ne kemi punuar, pasi veç dashurisë për librin, kërkohet edhe shumë punë, e një nga këto punë është edhe libri dixhital. Natyrisht, të gjithë e kuptojmë se targeti kryesor i këtij projekti është rinia, por kjo nuk përjashton edhe lexuesin tjetër, studentin, lexuesin pensionist etj” tha zoti Ymeri. Çështjet e librit dixhital do të trajtohen edhe në disa aktivitete në panair.

Botuesit shqiptar të librave, po shikojnë mundësinë e përhapjes së librit dixhital në Shqipëri, apo siç njihet ndryshme me emrin e-book. Në prag të Panairit të 18-të të Librit, që mbahet në Pallatin e Kongreseve në Tiranë në datat 11-15 nëntor, botues e lexues organizuan takimin ” Libri dixhital, një …

Më shumë

Komisioni Europian prezanton progresraportin për Shqipërinë

KE synon 80 mijë vende pune në Ballkan deri në vitin 2025

Komisioni Europian prezanton më 10 nëntor progresraportin për Shqipërinë. Hollësitë do të jepen nga Komisioneri Johanes Han në orën 09:00 në Komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian. KE i ka vendosur Shqipërisë 5 kushte kryesore, ku prioritet është reforma në drejtësi. Nga burime të besueshme mësohet se Komisioni Europian pritet …

Më shumë

Basha: Ndryshimet në qeveri? Shqiptarët presin largimin e Ramës!

Basha: Ndryshimet e Ramës në qeveri arnime korruptive

Zhvillimet e papritura brenda mazhorancës së majtë gjatë orë të fundit, janë komentuar edhe nga opozita e djathtë. Kreu i saj Lulzim Basha tha se për të nuk ka ndryshime në qeveri. “Ndryshimi në qeveri që presin shqitarët është largimi i përgjegjësit kryesor për këtë depresion ekonomik, shoqëror dhe psikologjik. …

Më shumë