KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Cani: Buxheti i vitit 2016, buxhet i zhvillimit rajonal, thellimit të reformave dhe uljes së borxhit dhe taksave

Cani: Buxheti i vitit 2016, buxhet i zhvillimit rajonal, thellimit të reformave dhe uljes së borxhit dhe taksave

Qeveria shqiptare ka përgatitur buxhetin e shtetit për vitin 2016, i cili sipas ministrit të financave Shkëlim Cani, është buxhet i zhvillimit rajonal, thellimit të reformave dhe uljes së borxhit dhe taksave. Këtë vlerësim zoti Cani e bëri gjatë konferencës së kryetarëve në Kuvendin e Shqipërisë. “Së pari është një …

Më shumë

SHBA ndalon hyrjen e emigrantëve sirianë dhe irakenë

shba cia isis kriza e refugjateve siriane irakene

CIA amerikane lajmëroi se terroristët e grupit ISIS mund të kryejnë sulme të tjera në gjëndjen e krijuar nga kriza e refugjatëve. Pas kësaj deklarate, shumë shtete amerikane vendosën të mos pranojnë me emigrantë sirianë dhe irakianë sipas planit që kishte shpallur më herët presidenti Obama. “Siguria ështëe para”, argumentuan guvernatorët e këtyre shteteve.

Më shumë

Euro 2016: Slloveni-Ukrainë dhe Danimarkë-Suedi për dy vendet e fundit

Euro 2016: Slloveni-Ukrainë dhe Danimarkë-Suedi për dy vendet e fundit

Sonte luhen dy ndeshjet e fundit të play-off-it të vlefshme për kualifikimin në Euro 2016. Sllovenia pret Ukrainën në stadiumin Ljudski vrt të Mariborit ndërsa Danimarka, kundërshtarja jonë në Grupin I, pret Suedinë në stadiumin Telia Parken të Kopenhagenit. Këto dy ndeshje mbyllin listën e skuadrave që do të marrin …

Më shumë

Rama “ulja historike e taksës për biznesin e vogël është rezultat i drejtëpërdrejtë i operacionit kundër informalitetit”

Gjykata Kushtetuese pezullon ligjin e supergjobave

Përkundër opinionit se qeveria shqiptare po zbut politikën e saj të ashpër ndaj biznesit, kryeministri Edi Rama këmbëngul se “ulja historike e taksës për biznesin e vogël është rezultat i drejtëpërdrejtë i operacionit kundër informalitetit”. Në një status në Fejsbuk zoti Rama jep më shumë hollësi. Sipas tij “Janë 83 …

Më shumë

Viktimat e Parisit nderohen me homazhe në Tiranë

Viktimat e Parisit nderohen me homazhe në Tiranë

Shqiptarët ju bashkuan të hënën zisë botërore për të nderuar viktimat e terrorit më 13 nëntor në Paris. Në sheshin “Skënderbej” në Tiranë në mbrëmje u bënë homazhe, ku morën pjesë zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar, poltikanë, pjestarë të komuniteteve fetare, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, …

Më shumë