KRYEFAQJA » 2015 » Nëntor

Arkiva Mujore: Nëntor 2015

Shqipëria përkujton Ditën e Clirimit

Shqipëria përkujton Ditën e Clirimit

Me rastin e 29 nëntorit, 71 vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazifashistë në Luftën e Dytë Botërore, krerët më të lartë të shtetit zhvilluan homazhe në Varrezat e Dëshmorëve. Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, Kryeministri Edi Rama, Nënkryetarja e Kuvendit, Valentina Leskaj, ministra, kryetari i bashkisë së Tiranës, …

Më shumë

Shqipëria dhe shqiptarët festojnë

Shqipëria dhe shqiptarët festojnë

Shqipëria dhe shqiptarët përkujtojnë më 28 Nëntor “Ditën e Flamurit”, e njohur ndryshe si Festa e Pavarësisë. 103 vjet më parë Ismail Qemali, mbështur edhe nga patriotë të tjerë shqiptarë nga të gjitha trevat, ngritën në Vlorë flamurin e kuq me shqiponjën dy krenore, duke shënuar ngjarjen me të rëndësishme …

Më shumë