KRYEFAQJA » 2015 » Tetor (Faqe 8)

Arkiva Mujore: Tetor 2015

Kongresi i Shteteve të Bashkuara përgatit një rezolutë për Ballkanin

Kongresi i Shteteve të Bashkuara përgatit një rezolutë për Ballkanin

Kongresi i Shteteve të Bashkuara, me rastin e 20 vjetorit të nënshkrimit të marrëveshjes së paqes të Dejtonit dhe dhënies fund të luftës së përgjakshme në Bosnje e Hercegovinë, ka përgatitur një rezolutë të gjerë, në të cilën kërkohet nga presidenti Barak Obama emërimi i një përfaqesuesi të posaçëm për Ballkanin, detyra …

Më shumë

Shqipëria merr pjesë në “Trident Juncture 2015”

Shqipëria merr pjesë në “Trident Juncture 2015”

Forcat ushtarake shqiptare po marrin pjesë në stërvitjen “Trident Juncture 2015”, stërvitja më e madhe ushtarake e NATO-s në dekadën e fundit. Lajmi është dhënë nga ministrja shqiptare e mbrojtjes Mimi Kodheli nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk. “Forcat e Armatosura të Shqipërisë janë aty, përkrah aleatëve dhe partnerëve tanë, më të …

Më shumë

OBSH: Mishi i përpunuar shkakton kancer

OBSH: Mishi i përpunuar shkakton kancer

Organizata Botërore e Shëndetësisë lëshoi të hënën një deklaratë të fortë që besohet se do të ndryshojë mënyrën e të ushqyerit të njerëzve. Sipas organit më të lartë botëror të shëndetësisë, ushqimi me mish të përpunuar, siç janë salçiçet, sallamet dhe proshutat, shkaktojë kancer. Sipas studimeve, vetëm 50 gram mish …

Më shumë

Parlament, Rama përplaset me Topallin

Parlament, Rama përplaset me Topallin

Parlamenti shqiptar është përfshirë edhe këtë të enjte nga debatet dhe replikat e ashpra mes palëve. Pavarësisht se në rend të ditës ishin disa projektligje të rëndësishme, në fokus u vendos sërisht “Çështja ÇEZ”. Në mungesë të ish kreyministrit Berisha, ishte ish kreytarja e parlamentit Jozefina Topalli që mbajti të …

Më shumë