KRYEFAQJA » 2015 » Tetor (Faqe 2)

Arkiva Mujore: Tetor 2015

“Burrnesha”çel TIFF

"Burrnesha" çel TIFF

Tirana International Film Festival e ka ndezur më 28 tetor ekranin e madh me një film provokues si “Burrnesha”. Publiku shqiptar në kinema “Millenium” ishte treguesi më i mirë i një pritshmërie të madhe për filmin me regji të italianes Laura Bispuri, bazuar në librin e shkrimtares së njohur shqiptare …

Më shumë

“Rapiscan”, parlamenti miraton ndryshimin e marrëveshjes

Maxhoranca përgatitet për votimin në parlament

Pavarësisht polemikave për afera korruptive në dhënien e koncesioneve, të enjten maxhoranca dhe opozita bashkuan votat për të miratuar një marrëveshje të re mes Ministrisë së Financave dhe kompanisë “Rapiscan” që kryen shërbimin e kontrollit nëpërmjet skanimit të mallrave në dogana. Deri tani për çdo skanim kampania përfitonte 39 euro, …

Më shumë

Parlament, debate mbi gjendjen ekonomike

Parlament, Rama dhe Berisha polemizojnë

Polemikat mbi gjendjen ekonomike në Shqipëri kanë zënë vendin kryesor në seancën parlamentare të së enjtes. Duke u nisur nga disa raporteve të fundit ndërkombëtare mbi ecurinë ekonomike, veçanërisht “Doing business 2016” të BB, Partia Demokratike e opozitës ka sulmuar ashpër qeverinë e kryeministrit Rama. “Raporti i ditëve të fundit …

Më shumë

Mohgerini: BE rrezikon shpërbërjen nga kriza e emigrantëve

Mogerini: Prishtina e Beogradi të punojnë për çështjet e pazgjidhura, pa shtuar tensionet në rajon

Bashkimi Evropian rrezikon të shpërbëhet nëse nuk përgjigjet njëzëri, së bashku me istrumentat e unionit për menaxhimin e krizës migratore, paralajmëroi shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini në një intervistë të publikuar të enjten në gazetën italiane ”Il Sole 24 Ore”. “Nëse evropianët vijojnë të kënaqur të japin përgjigje …

Më shumë