KRYEFAQJA » 2015 » Tetor (Faqe 19)

Arkiva Mujore: Tetor 2015

Ndalohet Morina, krijuesi i “Autochthonous”-it

Dënohet "Njeriu dron"

Policia shqiptare njoftoi të mërkurën ndalimin e Ismail Morinës, njeriu që pretendon se ka ngritur dronin me flamurin me mbishkrimin “Autochthonous” tetorin e kaluar në Beograd, gjatë takimit futbollistik Serbi – Shqipëri. Sipas njoftimit të policisë ndalimi i Morinës është bërë pranë tregut elektrik, në rrugën “Petro Nini Luarasi” ndërsa …

Më shumë

PD-OSHEE, replika dhe kërcënime

OSHEE fiton gjyqin me "DIA"-n

Partia Demokratike e opozitës dhe OSHEE (Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike) u përfshinë të martën në shkëmbime të ashpra replikash, të cilat madje morën trajtën e kërcënimeve. Fillimisht PD akuzoi kryeministrin  Edi Rama se kishte favorizuar një mikun e tij në tenderin për ndërtimin e godinës së OSHEE. Sipas …

Më shumë

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Shkencëtarët Ulliam Kembëll, Satoshi Omura dhe Jaujou Tu, u shpallën të hënën fitues te Çmimit Nobel për mjekësi për vitin 2015. Komiteti i cmimit Nobel ne Stokholm, Suedi lajmeroi se “laureatët e sivjetmë të Nobelit kanë zhvilluar terapitë që kanë revolucionarizuar trajtimin e disa sëmundjeve parazitare nga me shkatërrueset”. Kembëll, …

Më shumë

Kerri premton përkrahje të plotë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Kerri premton përkrahje të plotë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Kryediplomati amerikan, Xhon Kerri, i ka shkruar zv/kryeministrit Hashim Thaçi, duke mbështetur kërkesen e Kosovës për anëtarësim në UNESCO dhe duke kundërshtuar përpjekjet serbe për ta paraqitur Kosovën si shtet radikal islamik. Sekretari i Departamentit të Shtetit Kerry, në letrën dërguar zotit Thaçi premton përkrahje të plotë për anëtarësimin e …

Më shumë

Erdogan në Bruksel

Erdogan në Bruksel

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, vizitoi të hënën Brukselin ku u takua me zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian për bisedime urgjente për krizën e emigrantëve dhe për luftën në Siri, e cila po sjell me se shumti refugjatë. Vizita ndodh kur 630 mijë njerëz kanë hyrë ilegalisht në …

Më shumë