KRYEFAQJA » 2015 » Tetor (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Tetor 2015

AP: “Kur do të ketë Shqipëria një minimum jetik të deklaruar?”

AP:“Kur do të ketë Shqipëria një minimum jetik të deklaruar”

Avokati i Popullit Igli Totozani i ka kërkuar qeverisë shqiptare të llogarisi, publikojë dhe zbatojë minimumin jetik në Shqipëri. Kërkesën e tij ai e bëri publike gjatë dëgjesës “Kur do të ketë Shqipëria një minimum jetik të deklaruar” organizuar me mbështetjen e OSBE-së dhe Mbretërisë së Danimarkës. “Minimumi jetik, nuk …

Më shumë

Kosova drejt UNESCO-s

Kosova drejt UNESCO-s

Bordi Ekzekutiv i UNESCO-s pritet të votojë të mërkurën pas dite për kërkesën e anëtarësimit të Kosovës në këtë agjenci të OKB-së. Një javë më parë, bordi ka aprovuar axhendën përfundimtare, ku është përfshirë edhe anëtarësimi i Kosovës në organizatë. Kosova aplikoi për anëtarësim më 16 korrik të këtij viti. …

Më shumë

Kanada, fitojnë liberalët

Kanada, fitojnë liberalët

Partia Liberale e Xhastin Trudos fitoi bindshem në zgjedhjet e parlamentare në Kanada, duke fituar shumicën absolute në Dhomën e Ulët të Parlamentit Federal kanadez. Sipas rezultateve zyrtare, nga 338 vende që ka parlamenti, liberalet kanë nxjerrë fitues 189 deputetë, duke lënë në vend të dytë Partinë Konservatore të kryeministrit …

Më shumë

Veliaj: Të gjitha fonderitë, që shkrijnë puseta do të ndiqen penalisht

Veliaj: Të gjitha fonderitë, që shkrijnë puseta do të ndiqen penalisht

Bashkia e Tiranës ka ndërmarrë një operacion për zëvëndësimin e të gjitha pusetave që mungojnë apo janë dëmtuar në qytet.  Kreu i saj Erion Veliaj ndërkohë paralajmëroi masa të ashpra jo vetëm për vjedhësit e pusetave, por edhe tregëtarët dhe fonderitë që blejnë materiale të tilla. “Të gjitha fonderitë, të …

Më shumë

Gjakovë: Inagurohet Konsullata e Nderit e Shqipërisë

Gjakovë: Inagurohet Konsullata e Nderit e Shqipërisë

Në Gjakovë të Kosovës është inauguruar të martën Konsullata e Nderit e Shqipërisë. Në ceremoninë e rastit mori pjesë ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Ditmir Bushati, ministrja e Shtetit e Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, zyrtarë të MPJ-së …

Më shumë
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com