KRYEFAQJA » 2015 » Shtator (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Shtator 2015

Kerri dhe Lavrov flasin për Sirinë

Kerri dhe Lavrov flasin për Sirinë

Uashingtoni ka paralajmëruar Rusinë se udhëheqësi sirian, Bashar al-Asad, nuk ka rol në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik. Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerri, i tha homologut rus, Sergei Lavrov gjatë një bisede telefonike, se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar qëndrimin se presidenti sirian duhet të japë …

Më shumë

Egjipt, ushtria ka vrarë gabimisht 12 turistë

Egjipt, ushtria ka vrarë gabimisht 12 turistë

Autoritetet në Egjipt konfirmuan se ushtria ka vrarë gabimisht 12 turistë gjatë një operacioni kundër terrorizmit. Ministria e Brendshme tha se trupat qeveritare po kryenin operacione në kërkim të “elementeve terroriste” në pjesën perëndimore të shkretëtirës, kur kanë shtënë me arme ndaj automjetit të turistëve. Ministria e Jashtme e Meksikës pohon …

Më shumë

Guardia di Finanzia: U mboll 8 herë më pak kanabis se në 2013

Guardia di Finanzia: U mboll 8 herë më pak kanabis se në 2013

Një raport i Guradia di Finanzia lidhur me kultivimin e drogës në Shqipëri vlerëson se rritja e bimëve narkotike në territorin shqiptar është ulur me 8 herë e krahasuar me vitin 2013. Raporti i specialistëve italianë të antidrogës mbështetet në fotografime ajrore të territorit të Shqipërise gjatë kësaj periudhe. Sipas …

Më shumë

Sondazhet në Greqi, Syriza përparësi të lehtë ndaj Demokracisë së Re

Sondazhet në Greqi, Syriza përparësi të lehtë ndaj Demokracisë së Re

Një javë para mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Greqi, sondazhet e publikuara  i japin partisë radikale të majtë Syriza vetëm një përparësi të lehtë ndaj konservatoreve të Demokracisë së Re. Por të pavendosurit janë aq të shumtë sa me siguri vota e dytë do ta përcaktojë fituesin. Syriza e …

Më shumë

Përplasje mes izraelitëve e palestinezëve në Jeruzalem

Përplasje mes izraelitëve e palestinezëve në Jeruzalem

Në kompleksin e xhamisë Al-Aksa në Jerusalem shpërthyen përleshje mes izraelitëve e palestinezëve. Policia izraelite tha se brenda xhamisë gjatë natës ishin protestues kishin ngritur barrikada, me qëllim që të pengohej vizita e izraelitëve para festimeve të Vitit të Ri Hebraik. Dëshmitarë palestinezë thonë se policia ka hyrë në xhami. Përleshjet …

Më shumë