KRYEFAQJA » 2015 » Shtator (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Shtator 2015

Papa mbërrin në SHBA

Papa mbërrin në SHBA

Papa Françesku mbërriti të martën në vizitën e tij të parë në SHBA që kur erdhi në krye të Vatikanit. Avioni papal preku tokën në orën 4 pasdite sipas orës amerikane. SHBA-ja është pjesë e vizitës 6-ditore të Papa Françeskut, ku ai shpërndan mesazhin për t’i ofruar sa më shumë …

Më shumë

Rama: Nuk ka amnisti, deklaroni ato qe keni fshehur!

Rama: Nuk ka amnisti, deklaroni ato qe keni fshehur!

Kryeministri socialist Edi Rama ka riktheksuar edhe një herë vendosmërinë e qeverisë së tij për të luftuar informalitetin në ekonomi. Gjatë një takimi të martën në Tiranë me sipërmarrës dhe industrialistë të rinj italianë, zoti Rama tha se në fazën aktuale “transparenca ka një rëndësi themelore, përpara se të vijë …

Më shumë

Dekriminalizimi: Shqipëria kërkon informacion nga BE dhe SHBA

Naco jep doreheqjen?

Qeveria shqiptare po avancon me nismën për dekriminalizimin e administratës dhe politikës. Së fundit Ministria e Drejtësisë u ka kërkuar vendeve të Bashkimit Europian dhe SHBA-së, informacione për shqiptarët të cilët janë të dënuar në këto vende. Nëpërmjet një letre ministri i drejtësisë Nasip Naço thekson se informacioni do t’i …

Më shumë

Jep dorëheqjen këshilltari i presidentit Nishani

Jep dorëheqjen këshilltari i presidentit Nishani

Gjeneral-brigade Piro Ahmetaj, Këshilltari për Mbrojtjen i presidentit Bujar Nishani, ka dhënë dorëheqjen pasi u përfshi ditët  fundit në replika të ashpra me deputetet e maxhorancës së majtë në komisionin parlamentar të sigurisë kombëtare. Sipas tij gjithçka ka ardhur nga një “…”pakujdesi teknologjike e pafalshme” e postuar në adresën private …

Më shumë

Tsipras merr mandatin e kryeministrit

Tsipras merr mandatin e kryeministrit

Aleksis Tsipras është zyrtarisht për herë të dytë kryeministër i Greqisë. Pas fitores në zgjedhjet e parakohshme të ditës së djelë, ai nuk është vonuar aspak. Tsipras  mori mbrëmjen e së hënës mandatin për të formuar qeverinë, dhe u betua si kryeminister, para presidentit grek, Prokopis Pavlopulos, në pallatin presidencial …

Më shumë

Tirana në “Dita pa makina”

Tirana në "Dita pa makina"

Bashkia e Tiranës ftoi të gjithë qytetarët e saj që më 22 shtator, që shënohet si “Dita pa makina”, të shmangin lëvizjen me automjete. Në një dalje për mediat, nënkryetari i Bashkisë, Arbion Mazniku bëri të njohur edhe hartën e kufizimeve të qarkullimit të automjeteve. Zona kryesore ku nuk lejohet …

Më shumë