KRYEFAQJA » 2015 » Shtator (Faqe 6)

Arkiva Mujore: Shtator 2015

Informaliteti, Rama dhe Berisha përplasen në parlament

Informaliteti, Rama dhe Berisha përplasen në parlament

Paketa e qeverisë kundër informalitetit të biznesit ka shkaktuar debate të ashpra në seancën parlamentare të së mërkurës. Kryeministri socialist Edi Rama u shpreh mjaftë i vendosur se qeveria e tij nuk do të tërhiqet deri në formalizimin e poltë të ekonomisë. Me një gjuhë të drejtëpërdrejtë ai paralajmëroi bizneset …

Më shumë

Vrasje me armë në Mamurras

Vrasje me armë në Mamurras

Një i vrarë dhe katër të plagosur është bilanci i një ngjarjeje tragjike në Mamurras mesditën e së mërkurës. Sipas policisë ngjarja ka ndodhur pas përplasjes me arme mes grupeve. Autori Enrik Mamli i ka zënë pritë pjestarëve të fisit Tafa që po udhëtonin me një makinë dhe i ka …

Më shumë

Gjermania vazhdon kthimin e azilantëve shqiptarë

Belgjika e shqetësuar për azilantët shqiptarë

Duke filluar nga 23 shtatori deri në 2 tetor, autoritetet gjermane do të riatdhesojnë në Shqipëri 550 shqiptarë që kanë kërkuar azil në Gjermani, njoftoi Ambasada Gjermane në Tiranë. Sipas lajmërimit shtetasit shqiptarë do të kthehen nëpërmjet Rinasit, në grupe nga 70 deri 190 vetë. Pavarësisht lajmërimeve të autoriteteve gjermane …

Më shumë

Parlament, pritet debat për vetdeklarimin e mallrave pa faturë

Parlament, pritet debat për vetdeklarimin e mallrave pa faturë

Parlamenti shqiptar pritet të mblidhet të mërkurën në seancë plenare në fokusin e së cilës pritet të jenë disa ligje të rëndësishme, përfshirë ndryshimet në ligjin “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë”. Ndër momentet kryesore pritet të jetë çështja e vetdeklarimit të bizneseve për mallrat pa faturë. Sipas projektit  …

Më shumë