KRYEFAQJA » 2015 » Shtator (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Shtator 2015

10 gjyqtarë propozohen për shkarkim

Ligji i dekriminalizimit, disa gjyqtarët kanë ndërruar gjeneralitetet

Gjyqësori shqiptar duket se është përpara një furtune. Ministria e Drejtësisë i ka propozuar KLD shkarkimin nga detyra 10 gjyqtarëve të trupës gjyqësore në gjykata të ndryshme të vendit. Sipas ministrisë gjyqtarët e propozuar për shkarkim kanë refuzuar deklarimin, nuk kanë deklaruar apo kanë fshehur pasurinë. Por disa prej tyre …

Më shumë

Rama në OKB

Rama në OKB

Kryeministri shqiptar Edi Rama, ndodhet në SHBA, për të marrë pjesë  në punimet e samitit të thirrur nga presidenti amerikan Barak Obama. Takimi i liderëve botërorë do të diskutojë mbi sfidat dhe përballjen me Shtetin Islamik (ISIS) dhe ekstremizmin. Zoti Rama është ndër 12 liderët botërorë që do të mbajnë …

Më shumë

Bomba dhe të vdekur në Jemen

Bomba dhe të vdekur në Jemen

Dy bomba shpërthyen të enjten në kryeqytetin Sana, në Jemen, duke lënë të vdekur së paku 15 persona. Shpërthimet e njëkohshme ndodhen në xhaminë, al-Balili, gjatë faljes së namazit të Kurban Bajramit. Sulmi vjen pas kthimit të presidentit të Jemenit Abdrabuh Mansour Hadi, dy ditë më parë, në qytetin Aden. …

Më shumë

Ministrja e Integrimit në Gjermani

Ministrja e Integrimit në Gjermani

Ministrja e  Integrimit Klajda Gjosha zhvilloi ditët e fundit një vizitë zyrtare në Gjermani, në fokusin e së cilës ishin çështjet e integrimit të Shqipërisë dhe kriza e emigrantëve. Gjatë takimit me Zv. Këshilltarin e Kancelares Anxhela Merkel, për Çështjet Europiane, Franz  Neueder, ministrja Gjosha theksoi  vendosmërinë e qeverisë shqiptare …

Më shumë