KRYEFAQJA » 2015 » Shtator (Faqe 4)

Arkiva Mujore: Shtator 2015

Tjetër tragjedi refugjatësh

Tjetër tragjedi refugjatësh

Një varkë me refugjatë që ishte nisur nga brigjet turke të Bodrumit drejt ishullit grek të Kosit është përmbysur, duke shkaktuar vdekjen e 17 personave. Varka 8-metra e gjatë u fundos heret në mëngjesin e së dielës në afërsi të ishullit turk Cavus. “Në varkë ndodheshin 37 persona. 20 prej …

Më shumë

Reforma në Drejtësi, priten debate

Reforma në Drejtësi, priten debate

Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi pritet të mblidhet pasditen e së hënës për t’u njohur dhe diskutuar propozimet e shumicës. Në fokus pritet të jenë kompetencat e presidentit në raport me sistemin e drejtësisë, funksionimi i Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese, ngritja e Gjykatës së re Administrative, ridimensionimi …

Më shumë

Papa përfundon vizitën në SHBA

Papa përfundon vizitën në SHBA

Papa Françesku i dha fund vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me një meshë në Filadelfia. Ai tha se komuniteti emigrant i Amerikës nuk duhet të shkurajohet nga vështirësitë, por të jetë i përgjegjshëm. Papa mbajti një fjalim për lirinë fetare dhe emigracionin përpara 40,000 njerëzve në Filadelfia ku …

Më shumë

Franca sulmon militantët islamikë

Franca sulmon militantët islamikë

Franca ka kryer sulmet e para ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri. Zyra e presidentit francez pohoi se operacioni është bashkërenduar me partnerët e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër grupit ekstremist. Avionët francezë kanë kryer më parë sulme ajrore kundër objektivave të Shtetit Islamik vetëm …

Më shumë

Rama: Feja mund të luajë një rol thelbësor për bashkuar njerëzit

Rama: Feja mund të luajë një rol thelbësor për bashkuar njerëzit

“Harmonia Sociale për Zhvillim të Qëndrueshëm: Promovimi i mirëkuptimit dhe respektit në kohën e intolerancës”, ishte një tjetër aktivitet në kuadër të Samitit të Zhvillimit të Qëndrueshëm në Nju Jork, ku mori pjesë kryeministri shqiptar Edi Rama. Në fakt kjo ishte iniciativë e Shqipërisë, së bashku me Selinë e Shenjtë …

Më shumë