KRYEFAQJA » 2015 » Shtator (Faqe 3)

Arkiva Mujore: Shtator 2015

NASA: Në Mars ka ujë në gjendje të lëngët!

NASA: Në Mars ka ujë!

Shkencëtarët e NASA-s publikuan të hënën një zbulim të madh. Në planetin Mars ka ujë të rrjedhshëm dhe mund të ketë edhe jetë. Sipas tyre, lënda jetësore lëviz poshtë kanioneve dhe shkëmbinjve. Paraprakisht mësohet se uji i rrjedhshëm gjendet kryesisht gjatë periudhës së verës, në muajt e ngrohtë përpara se …

Më shumë

Audi dhe Skoda thonë se 3.3 milionë makina kanë softuere mashtruese për emisionin e gazrave

Audi dhe Skoda thonë se 3.3 milionë makina kanë softuere mashtruese për emisionin e gazrave

Audi dhe Skoda thonë se kanë një total prej 3.3 milionë makinash të pajisura me softuere që e kanë lejuar kompaninë mëmë Volksvagen të mashtrojnë SHBA në teste të emisionit të gazeve. Rreth 2.1 milion Audi janë prekur në mbarë botën, përfshirë 1.42 milionë në Evropën Perëndimore, me 577.000 në …

Më shumë

Katalonja voton për ndarjen nga Spanja

Katalonja në zgjedhje të parakohshme

Partitë, të cilat kërkojnë ndarjen e Katalonjës nga Spanja, kanë siguruar shumicën absolute në zgjedhjet rajonale që u mbajtën të dielën në këtë krahinë. Me një pjesëmarrje rekord, e cila kaloi edhe zgjedhjet e vitit 2012, Katalonja votoi të dielën për autoritetet rajonale, por votimi i hap njëherësh rrugë shpalljes …

Më shumë

Nju Jork, Mustafa takohet me Tusk

Nju Jork, Mustafa takohet me Tusk

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa u takua në Nju Jork me presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk. Gjatë takimit, kryeministri Mustafa foli për angazhimin e Qeverisë së Kosovës për zhvillim ekonomik, hapjen e vendeve të reja të punës, reformat dhe fuqizimin e shtetit ligjor. Sipas një njoftimi të …

Më shumë

Peshëngritja shqiptare në prove

Qerimaj: Heqja dorë nga Evropiani, humbje për ne

 Nga data 1, deri më 10 tetor 2015 në Klaipedia të Lituanisë do të zhvillohet Kampionati Evropian i Peshëngritjes për Të Rinjtë dhe Nën-23-vjeçarët, ku merr pjesë edhe Shqipëria. Për Shqipërinë në këtë kampionat do të marrin pjesë Emanuel Lushi, në kategorinë e peshës trupore deri në 62 kg, Alban …

Më shumë