KRYEFAQJA » 2015 » Shtator (Faqe 2)

Arkiva Mujore: Shtator 2015

Idrizi: “Politikanët nuk duhet të kenë frikë që të shkojnë në zgjedhje të parakohshme dhe të përballën me votuesit”

Idrizi: "Politikanët nuk duhet të kenë frikë që të shkojnë në zgjedhje të parakohshme dhe të përballën me votuesit"

Kreu i PDIU Shpëtim Idrizi, partia e të cilit është më afër koalicionit qeveritar se sa opozitës, i shikon zgjedhjet e parakohshme reja si një mundësi për tu dhënë fund mosmarrëveshjeve aktuale mes politikanëve të të gjitha krahëve. “Politikanët nuk duhet të kenë frikë që të shkojnë në zgjedhje të …

Më shumë

Afganistan, qeveria nis kundërsulmin ndaj talebanëve

Qeveria e Afganistanit lajmëroi se forcat e sigurisë nisën kundërsulmin ndaj militantëve talibanë, të cilët morën dje kontrollin ndaj qytetit Kunduz. Operacioni luftarak ka nisur, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit. Në njoftim thuhet se forcat qeveritare tashmë kanë rimarrë kontrollin ndaj burgut të qytetit dhe selise se policisë, që …

Më shumë

Obama takohet me Putin

Presidenti amerikan, Barak Obama dhe presidenti rus, Vladimir Putin u takuan në Nju Jork. Në takimin që zgjati 90-minuta ata biseduan për gjendjen në Ukrainë dhe Siri. Obama dhe Putin arritën marrëveshje që zyrtarët ushtarakë të dy palëve të bisedojnë për shmangien e një përplasjeje rreth operacioneve në Siri dhe …

Më shumë

OKB, Rama takohet me Cipras

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka takuar për herë të parë homologun grek Aleksis Cipras. Takimi mes kryeministrave të dy vendeve fqinje, u zhvillua në selinë e OKB-së në Nju Jork. Ende nuk ka hollësi zyrtare për bisedën mes tyre, por media të ndryshme spekullojne me temat për të cilat mund …

Më shumë

“Shqipëri e mahnitshme” guida e parë në gjuhën ruse

“Shqipëri e mahnitshme” guida e parë në gjuhën ruse

“Shqipëri e mahnitshme” është guida e parë mbi Shqipërinë në gjuhën ruse. Ajo është përgatitur nga ekspertë shqiptarë të turizmit, ndërsa është përkthyer nga profesori Sergej Aksenov i katedrës së gjuhës shqipe në Universitetin e Shën Petërburgut, Sergej Aksenov. Redaktore është gazetarja ruse, Tamara Redkina, të dy njohës të mirë …

Më shumë

Obama: Fitorja ndaj grupit ISIS nuk mund të jetë vetëm ushtarake

Obama: Fitorja ndaj grupit ISIS nuk mund të jetë vetëm ushtarake

Presidenti Barak Obama tha të martën në takimin e lartë kundër ekstremizmit të dhunshëm që po zhvillohet në Nju Jork se fitorja ndaj grupit ISIS nuk mund të jetë vetëm ushtarake. Përpjekjet ushtarake duhet të shoqërohen me përparim ekonomik dhe politik, për të eliminuar radikalizimin dhe ekstremizmin. Kjo, theksoi presidenti …

Më shumë

Rama: “Ne na duhet koalicioni i ushtrive, por kemi nevojë edhe për koalicionin e ndjenjave”

Rama: “Ne na duhet koalicioni i ushtrive, por kemi nevojë edhe për koalicionin e ndjenjave”

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka sugjeruar përdorimin e forcës ushtarake kundër asaj që ai e quajti e keqja e  ekstremizmit të dhunshëm. Duke folur në Samitin e liderëve botërorë për luftën kundër ISIS dhe ekstremizmit të dhunshëm të organizuar nga presidentit Barack Obama, zoti Rama tha se “Shqipëria ka qenë …

Më shumë

Podgoricë, kërkohet dorëheqja e kryeministrit

Podgoricë, kërkohet dorëheqja e kryeministrit

Disa mijëra qytetare protestuan në kryeqytetin e malit te zi Podgoricë duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë se kryeministrit Milo Gjukanoviç. Opozita kërkon krijimin e një qeverie kalimtare deri në mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme. Të mbledhur perpara ndërtesës së parlamentit, e cila ruhet nga policia, protestuesit mbanin pankarta me mbishkrimet …

Më shumë

Përplasje në kampet e refugjatëve

Përplasje në kampet e refugjatëve

Policia gjermane lajmeroi se në kampin e emigrantëve në Kassel-Calden në veri të Gjermanisë, ku është strehuar edhe një numër i konsiderueshëm shqiptarësh, ka pasur perlesje masive. Mediat gjermane raportojnë se një grup me shqiptarë dhe një grup me pakistanezë janë përleshur me njeri-tjetrin, pas një sherri që nisi fillimisht …

Më shumë