KRYEFAQJA » 2015 » Gusht (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Gusht 2015

Intensifikohet ndërtimi i TAP

TAP rikthen tokën në gjendjen e mëparshme

Brenda vitit 2016 do të përfundojë infrastruktura mbështetëse për zhvillimin e gazsjellësit Trans-Adriatik  në teritorin shqiptar. Në zonat malore puna ka nisur për ndërtimin e 51 km rrugë të reja dytësore, dhe rindërtimin 41 km të tjera ekzistuese. Brenda 6-mujorit të parë të 2016-tës parashikohet të rindërtohen 42 ura ekzistuese …

Më shumë

Shuhet “Xha Sulua”!

Shuhet "Xha Sulua"!

Aktori Albert Verria, i njohur si xha Sulua i famshëm i komedisë “Kapedani” nuk jeton më. Ai mbylli sytë në moshën 79 vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. Prej gati një gjysmë shekulli Albert Verria ka zënë vend në kujtesën kolektive me mbi 110 role të karaktereve të ndryshme, ku …

Më shumë

Frikë nga “Bad Blue Boys”

Frikë nga “Bad Blue Boys”

Dy ditë para ndeshjes Skënderbeu- Dinamo e Zagrebit, ballafaqimimi i parë i play-off për Ligën e Kampioneve, klubi korçar është vënë në alarm. Shkak janë bërë njoftimet nga klubi kroat dhe nga UEFA, se anëtarët e grupit të tifozëve “Bad Blue Boys”, të cilët njihen për huliganizmin e tyre, do …

Më shumë

Greqi, dynden emigrantët

Greqi, dynden emigrantët

Në brigjet greke mbërriten përseri sot qindra refugjatë , më së shumti siriane. Zbarkimet më të shpeshta ndodhin në ishullin Kos, pranë brigjeve turke, një ishull ku aktualisht gjenden 7 mijë refugjatë nga një varg vendesh. Përsëri pati përleshje mes afganëve, pakistanezëve dhe iranianëve për racionet ushqimore. Emigrantët nga këto …

Më shumë

Merkel: Çeshtja e azilit duhet të jetë projekti evropian i radhës

Merkel: Çeshtja e azilit duhet të jetë projekti evropian i radhës

Kancelarja gjermane Angela Merkel e quajti të papranueshme për Gjermaninë dhënien e kampeve të refugjateve. Në një intervistë me televizionin publik ZDF, e pyetur për gati 200 zjarrvëniet ndaj kampeve të emigrantëve dhe për fluksin e pandalshëm të alizkërkuesve, Merkeli u shpreh se dukuria e emigrmit të paligjshëm duhet ta …

Më shumë

Tramp kundër emigrantëve

Tramp kundër emigrantëve

Miliarderi amerikan Donald Tramp, i cili kryeson garën republikane në SHBA për të marrë emërimin për garën presidenciale 2016, ka thënë se emigrantët e paligjshëm do të duhet të largohen nga Amerika, nëse ai zgjidhet president. Në një interviste për kanalin NBC, Tramp tha se “nuk do të ndajmë familjet, …

Më shumë