KRYEFAQJA » 2015

Arkiva Vjetore: 2015

Shuhet regjisori Minarolli

Shuhet regjisori Minarolli

Shuhet në mënyrë të papritur Artan Minarolli, një nga emrat e njohur të kinematografisë shqiptare. Familjarë të tij kanë njoftuar se ai ka ndërruar jetë pas një ataku kardiak mëngjesin e së enjtes. Regjisori Minarolli do të mbahet mend për dokumentarin “Për një centimetër”, filmat “Fjalë pa fund”,“Qind për qind”,“Plumbi …

Më shumë

Kujdes! Erdhën ngricat!

IGJEUM: Java fillon me dëborë!

Ministria e Brendshme paralajmëroi të gjithë drejtuesit e makinave se duhet të bëjnë kujdes për shkak të perkeqësimit të motit. Sipas një njoftimi të kësaj ministrie, nisur nga parashikimet për ulje të ndjeshme të temperaturave në ditët në vijim në gjithë territorin e vendit, këshillohen qytetarët e veçanërisht drejtuesit e …

Më shumë

Profesor Sami Repishti shpallet “Qytetar Nderi i Shkodrës”

Profesor Sami Repishti shpallet “Qytetar Nderi i Shkodrës”

Këshilli Bashkiak i Shkodrës, ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi i Shkodrës” profesorin shqiptaro-amerikan, Sami Repishti. Motivacioni është “Për mbrojtjen dhe pasqyrimin e vlerave qytetare dhe demokratike të bashkëqytetarëve tanë të Shkodrës si studiues, publicist dhe veprimtar i njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Me qendresën përballë diktaturës dhe …

Më shumë

Hapsirat publike, qeveria vendos rregulla

Hapsirat publike, qeveria vendos rregulla

Qeveria shqiptare ka miratuar në mbledhjen e fundit vendimin “Për rregullat, kushtet dhe procedurat për përdorimin dhe menaxhimin e hapësirës publike”. Propozimi është bërë nga Ministria e Zhvillimit Urban. Përcaktimi i këtyre rregullave ligjore mbi hapësirat publike, do të bëjë të mundur vendosjen e kontrollit publik mbi to, duke i …

Më shumë